Obecnie do lasu wyrzucane są śmieci z gospodarstw domowych, wyroby z tworzyw sztucznych, sprzęt AGD, meble, złom, materiały rozbiórkowe, cegły, pustaki i wiele innych przedmiotów. Z każdym rokiem ilość odpadów komunalnych w lasach jest coraz większa, głównie na skutek znacznego wzrostu ilości opakowań z tworzyw sztucznych i papieru. Wyrzucane do lasu śmieci niosą poważne zagrożenia dla środowiska naturalnego. Na nielegalnych wysypiskach nie ma zabezpieczeń w postaci wytrzymałej folii oddzielającej śmieci od podłoża, co powoduje przedostanie się substancji toksycznych do gleby i wód gruntowych. Rozkładające się odpady tworzą warunki dla rozwoju bakterii chorobotwórczych i grzybów, a torebki foliowe zalegające na takich wysypiskach mogą prowadzić do śmierci zwierząt w przypadku ich połknięcia.
Lasy Państwowe nieustannie walczą z problemem zaśmiecania swoich terenów i ponoszą znaczne koszty związane z ich sprzątaniem. Rocznie z lasów należących do Skarbu Państwa usuwanych jest prawie 140 000 m3 odpadów. Taka ilość śmieci zmieściłaby się w 1000 wagonach kolejowych.
Ponadto około 16 milionów złotych rocznie kosztuje likwidacja nielegalnych wysypisk. Niemal drugie tyle leśnicy wydają na działania profilaktycznie i edukacyjne chroniące lasy przed zaśmiecaniem. A przecież większość tych środków można przeznaczyć np. na infrastrukturę turystyczną czy realizację projektów informacyjno-promocyjnych.
Jak poradzić sobie ze śmieciowym problemem i czerpać przyjemność z wędrówek po lasach? Minister środowiska, Marcin Korolec odpowiada: Obecna sytuacja gospodarki odpadami wiąże się z wieloma patologiami.
Dzisiaj nie wiadomo, co się dzieje ze śmieciami znaczącej części mieszkańców Polski. Według szacunków nawet co trzeci Polak w ogóle nie płaci za odbiór śmieci i prawdopodobnie pozbywa się ich nielegalnie, np. wyrzucając je do lasu. Utrzymanie istniejących zasad jest nie do przyjęcia. Zgodnie z tymi, które zaczną obowiązywać od 1 lipca wyrzucanie śmieci do lasów przestanie się po prostu opłacać.
Rewolucja śmieciowa zlikwiduje problem leśnych wysypisk?
Śmieci podrzucane do lasów to niechciane sąsiedztwo, niebezpieczne substancje i znaczne koszty związane z usuwaniem dzikich wysypisk w lasach i odnowienia dawnego zaśmieconego terenu przez sadzenie nowych drzew i krzewów.