Z danych Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji wynika, że w 99 proc. gmin w kraju zostały zorganizowane przetargi na odbiorcę odpadów komunalnych (2459 na 2479 gmin, stan na 28 czerwca). W 80 proc. podpisano umowy z wykonawcami, w pozostałych są przygotowywane umowy.
Gminom, które nie zdążyły z zakończeniem przetargu lub go jeszcze nie ogłosiły, grożą kary od 10 tys. do 50 tys. zł. – Kary dla gminy nieprzestrzegające nowych przepisów są dość dotkliwe. Natomiast nie ma obecnie sankcji dla indywidualnego właściciela nieruchomości za nieprzestrzeganie przepisów ustawy. Nie można jednak zapominać o gminnych planach gospodarowania odpadami, które są przepisami prawa miejscowego i które mogą zawierać w sobie też przepisy karne – podkreślał Roman Jaworski, zastępca Generalnego Inspektora Ochrony Środowiska w rozmowie z Agencja Informacyjną Newseria.
GIOŚ zapowiada kontrole, które sprawdzą nie tylko realizację postanowień ustawy przez gminy, ale również wykonawców wybranych w przetargach. Jak podkreśla Jaworski, aby ustawa weszła w życie prawidłowo, trzeba skontrolować wszystkie podmioty, które uczestniczą w tym procesie. Kontrole rozpoczną się w połowie miesiąca.
Szacuje się, że do tej pory nawet 1 Polaków nie płaciła za wywóz śmieci. Teraz obowiązek ten będzie powszechny. Mają zniknąć nielegalne wysypiska, a nasze otoczenie ma być czystsze.
Mieszkańcy powinni szukać szczegółowych informacji na temat nowych zasad w swoim urzędzie gminy lub na jego stronie internetowej. To gmina organizuje nowy system wywozu i gospodarowania odpadami na swoim terenie i jest także odpowiedzialna za edukowanie i informowanie mieszkańców o zmienionych zasadach odbioru śmieci.