Resort wskazuje przykłady instalacji do zagospodarowania odpadów. Mogą to być: spalarnia odpadów, składowiska odpadów, mechaniczno-biologiczna instalacja do przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych, sortownie odpadów, czy też stacje demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Z pewnością instalacją (jako całość) nie będą natomiast: szpital, uczelnia, jednostka wojskowa, stacja dializ, warsztat samochodowy, kanały naprawcze, magazyny, czy też kuchnie. Nie można jednak przy tym wykluczyć, że na terenie szpitala, czy też warsztatu będzie znajdowało się stacjonarne urządzenie techniczne, powodujące emisję, które będzie spełniać przesłanki instalacji.
Departament Gospodarki Odpadami podkreśla, że pozwolenie na wytwarzanie odpadów, zgodnie z art. 180a Prawa ochrony środowiska obejmuje tylko i wyłącznie odpady powstające w związku z eksploatacją instalacji.
Resort środowiska wyjaśnia definicję instalacji
Odpowiadając na liczne pytania dotyczące definicji instalacji w kontekście konieczności uzyskania pozwolenia na wytwarzanie odpadów w związku z eksploatacją instalacji (art. 180a Prawa ochrony środowiska) Departament Gospodarki Odpadami Ministerstwa Środowiska wyjaśnił, że w każdym przypadku kwalifikacja urządzeń jako instalacji powinna być rozpatrywana indywidualnie, z uwzględnieniem stanu faktycznego, wyłącznie w przypadku dysponowania dokładną wiedzą na temat urządzeń znajdujących się na terenie obiektu, w tym emisji przez nie powodowanych oraz przeanalizowania tej wiedzy w oparciu o definicję instalacji.