Około 97% towarów wytwarzanych na świecie wymaga opakowania. Większość z nich to domowe śmieci. Opakowania wielu produktów coraz częściej składają się z różnych materiałów i stają się tym samym trudne do przetworzenia. Żeby wykorzystać energię z zużytych opakowań, trzeba wcześniej je zebrać z rynku i przetworzyć. Jednak w Polsce szacuje się, że duża część przedsiębiorców nie przestrzega tego obowiązku.

Nowe przepisy wprowadzają zmiany w systemie gospodarki odpadami opakowaniowymi, które dotyczą przede wszystkim producentów opakowań i wprowadzających je do obrotu wraz z produktami oraz sprzedawców produktów w opakowaniach. Ustawa zapewnia przejrzysty rynek i likwidację szarej strefy oraz ułatwienia dla przedsiębiorców, a także pieniądze na edukację ekologiczną.

Zmiany w ustawie to sposoby na upowszechnienie wielokrotnego używania opakowań - w ten sposób najskuteczniej można chronić środowisko przed zalewem niepotrzebnych odpadów. Ale opakowania mogą być też produkowane w mniej szkodliwy dla środowiska sposób. Liczy się każdy etap: produkcja, wprowadzanie do obrotu, dystrybucja i unieszkodliwianie. Ważne, żeby materiały i substancje zawarte w opakowaniach były bezpieczne i żeby opakowanie było zaprojektowane tak, aby można było używać go wiele razy, a potem łatwo poddać recyklingowi.

W kolejnych dniach bliżej przyjrzymy się nowym regulacjom.