Ministerstwo Środowiska samo ogranicza zużycie energii. Jak informuje, dzięki wymianie oświetlenia na energooszczędne, w budynkach resortu ograniczono w latach 2010-2011 zużycie prądu o 8%, a obecnie w Ministerstwie przeprowadzany jest audyt energetyczny, który ma doprowadzić do ograniczenia zużycia energii cieplnej o 50% - dzięki będącym jego konsekwencją działaniom termomodernizacyjnym.
Resort środowiska zachęca też do oszczędzania energii innych, proponując na swoich stronach następujące sposoby na oszczędzanie energii:
- Obniżenie temperatury w pomieszczeniu o jeden stopień Celsjusza może obniżyć koszty ogrzewania nawet o 8%.
- Zamykanie drzwi pomiędzy pomieszczeniami ogrzewanymi i nieogrzewanymi pozwoli na obniżenie kosztów ogrzewania o ok. 10%.
- Grzejniki nie powinny być zasłonięte, gdyż zmniejsza to efektywność ogrzewania. Odsłonięcie grzejników może przynieść do 20% oszczędności energii.
- Kupując lodówkę, pamiętajmy żeby wybrać sprzęt posiadający automatyczną funkcję rozmrażania z systemem no frost potrafiącym eliminować szron i lód tworzący się na ściankach zamrażarki i przechowywanych w niej produktach. Już pięć milimetrów lodu może zwiększyć zużycie energii o 20%.
- Należy regularnie zmieniać zbiornik kurzu w odkurzaczu, zbyt wypełniony zbiornik może powodować większe zużycie energii nawet o 50%.
- Warto pamiętać, aby wyłączać wszystkie urządzenia, które nie muszą pracować przez całą dobę głównym wyłącznikiem. Pozostawianie urządzeń w trybie czuwania generuje niepotrzebne koszty. Dobrym sposobem na ułatwienie sobie tego zadania jest zastosowanie przedłużaczy zaopatrzonych w listwę przełącznikową z kilkoma gniazdkami. Można w ten sposób łatwo odłączyć jednocześnie kilka urządzeń.
- Przed zakupem nowego urządzania AGD należy sprawdzić jego parametry. O tym, czy sprzęt jest energooszczędny informuje klasa efektywności energetycznej . Klasy oznaczone są literami od A do G. „A” cechuje szczególnie niskie zużycie energii. „G” oznacza, że zużycie to jest bardzo wysokie.
- Dla urządzeń chłodniczych wprowadzono dodatkowe klasy efektywności energetycznej „A+” i „A++”, które oznaczają urządzenia o wyjątkowo niskim zużyciu energii.
- Urządzenie klasy A++ może zużywać nawet o 40% mniej energii niż urządzenie klasy A.
- Przez okna traci się zwykle 18-30% ciepła, a w przypadku złego ich stanu – znacznie więcej. Przy wymianie okien należy zwrócić uwagę na szyby i wybrać te, o jak najniższym współczynniku przenikania ciepła (0,6 i niższe).
- Należy zadbać także o dobrą izolację okien. Łatwe do zastosowania są na przykład samoprzylepne uszczelki. Dzięki prawidłowemu uszczelnieniu okien można obniżyć koszty ogrzewania o 10%.
- Gotowanie bez pokrywki pochłania trzy razy więcej energii.
- Do potraw wymagających długiego duszenia warto stosować szybkowar. Pozwoli on zachować większą ilość witamin, zredukować czas duszenia oraz zaoszczędzić 30-60% energii elektrycznej.
Źródło: www.gramwzielone.pl
Resort środowiska doradza jak oszczędzać energię w domu
Ministerstwo Środowiska przygotowuje kampanię mającą na celu przekonanie Polaków do oszczędnego gospodarowania energią. W jaki sposób zdaniem resortu środowiska możemy ograniczyć zużycie energii w domach?