Rekordowo wysoka, wynosząca ponad 573 tys. mkw., ilość wynajętej w minionym roku powierzchni biurowej w Warszawie świadczy o dużym zapotrzebowaniu na biura w stolicy. W centrum miasta wynajęte zostało 226 tys. mkw., a w pozostałych dzielnicach 347 tys. mkw.

Jak czytamy w raporcie firmy doradczej Jones Lang LaSalle, równie dobrymi wynikami mogą pochwalić się również główne rynki regionalne. W Łodzi, Krakowie, Katowicach, Poznaniu, Trójmieście i Wrocławiu łączny popyt ze strony klientów korporacyjnych tylko w trzech pierwszych kwartałach 2011 roku przekroczył poziom osiągnięty w całym 2010 roku. W całym minionym roku wynajęto w tych miastach ogółem prawie 280 tys. mkw. Liderami były Wrocław i Kraków.

Oferta wzrośnie

W minionym roku na warszawski rynek nieruchomości biurowych trafiło jedynie 120 tys. mkw. Jak podaje Warsaw Research Forum oddanych zostało 14 biurowców. Zdaniem analityków to najsłabszy wynik od połowy lat 90. Dlatego przy wysokim popycie, na koniec ubiegłego roku wskaźnik pustostanów utrzymał się w stolicy na poziomie 6,7 proc. @page_break@
 

Ten rok ma być pod względem podaży znacznie lepszy. W całym kraju może przybyć nawet ponad 1 mln mkw. powierzchni biurowej, z czego w samej Warszawie powstanie ok. 300 tys. mkw. nowych biur. Poza stolicą najwięcej powierzchni biurowej przybędzie we Wrocławiu (prawie 100 tys. mkw.) i w Szczecinie (ok. 80 tys. mkw.), podaje firma doradcza CBRE.

Największe warszawskie biurowce, do których w tym roku wprowadzą się najemcy, to Business Garden, (32 tys. mkw.), Senator (22,2 tys. mkw.), Poleczki Business Park (21 tys. mkw.) i Wilanów Office Park (20 tys. mkw.). Poza dużymi kompleksami zostaną ukończone także mniejsze projekty, jak np. Inwestycja Kijowska na warszawskiej Starej Pradze. W dwóch budynkach, które tworzą ciekawą koncepcyjnie całość PBM Południe Development odda do użytku łącznie prawie 4 tys. użytkowej powierzchni biurowej. Odrestaurowana, kameralna, zabytkowa kamienica dostarczy 1,6 tys. mkw. biur, a nowopowstały modernistyczny obiekt ponad 2,2 tys. mkw.

Ceny w lekkiej zwyżce

Jak określają analitycy, w 2011 roku najwyższe czynsze transakcyjne w Warszawie „powróciły na ścieżkę wzrostu”. Eksperci JLL podają, że czynsze za najlepsze powierzchnie biurowe wahają się obecnie w granicach od 22 do 25 euro za metr kwadratowy miesięcznie. W centrum miasta w niektórych biurowcach klasy AAA stawki wywoławcze są nawet wyższe.

Poza centralnym obszarem miasta najemcy muszą zapłacić od 15 - 15,50 euro/ mkw./ m-c. W budynkach starszych, oddalonych od Śródmieścia metr kosztuje ok. 12 – 13 euro.

Stawki czynszowe w najlepszych obiektach biurowych w miastach regionalnych (Kraków, Poznań, Wrocław, Łódź) kształtują się obecnie w przedziale 11 - 13,5 euro/mkw./ m-c - w Łodzi, do 16 euro/ mkw./ m-c - w Poznaniu.