Zobacz: Kiedy przedsiębiorca zobowiązany jest do rejestracji w VAT-UE?
W przypadku, w którym dany podmiot jest zobowiązany do złożenia zgłoszenia rejestrującego na potrzeby VAT-UE powinien dokonać rejestracji przed właściwym (dla potrzeb rozliczeń VAT) naczelnikiem urzędu skarbowego.
Uwaga!
Rejestracja na potrzeby VAT-UE może dotyczyć podatników zwolnionych z VAT (podmiotowo, czy przedmiotowo). Dokonanie zgłoszenia nie jest równoznaczne z zarejestrowaniem ich jako podatników VAT czynnych.

VAT-R

Dla celów rejestracji należy skorzystać z formularza VAT-R – jego wzór dostępny jest na stronach internetowych Ministra Finansów (http://www.finanse.mf.gov.pl/systemy-informatyczne/e deklaracje/formularze/vat). W części C.3. („informacje dotyczące wykonywania transakcji wewnątrzwspólnotowych") podmiot dokonujący rejestracji powinien zaznaczyć status, który posiada – związany jest on z planowanym wykonywaniem określonych czynności transgranicznych. Oprócz tego w ramach formularza należy wpisać przewidywaną datę rozpoczęcia wykonywania czynności skutkujących potrzebą rejestracji na VAT UE oraz oczywiście uzupełnić dane identyfikacyjne.
 

Przykład 1

Pani Kowalska kilka lat temu zarejestrowała się jako podatnik VAT czynny. Obecnie dokonuje rejestracji na potrzeby VAT-UE. Powinna złożyć aktualizację zgłoszenia VAT-R, wypełniając dodatkowo część C.3. tego formularza.
 

Przykład 2

Pani Kowalska rozpoczyna działalność gospodarczą m.in. w zakresie świadczenia usług na rzecz klientów zagranicznych (tamtejszych firm). Chce zarejestrować się także jako podatnik VAT czynny. Na zgłoszeniu VAT-R dokonuje jednocześnie rejestracji na potrzeby VAT, wypełniając część C.1. i C.2., jak i na potrzeby VAT-UE, wypełniając część C.3.
 
Po zarejestrowaniu naczelnik organu skarbowego potwierdza ten fakt poprzez wydanie decyzji na druku VAT-5 UE. Od tego momentu przy transakcjach wewnątrzwspólnotowych podmiot posiadający rejestrację powinien posługiwać się numerem identyfikacji podatkowej poprzedzonym kodem „PL" – art. 97 ust. 10 u.p.t.u. Mimo posiadania rejestracji na potrzeby VAT-UE, przy dokonywaniu transakcji krajowych podmiot ten w dalszym ciągu nie posługuje się kodem „PL", o czym mowa powyżej – używa jedynie nadanego mu NIP.
Każdy zainteresowany może sprawdzić status danego podmiotu i to, czy jest on zarejestrowany na potrzeby VAT-UE – zarówno w Polsce, jak i w innym państwie Unii Europejskiej – bezpośrednio na stronach internetowych Komisji Europejskiej (adres strony internetowej: http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/vatRequest.html). Należy tam wpisać NIP tego podmiotu oraz kraj jego siedziby. Strona funkcjonuje m.in. w języku polskim.
Uwaga!
Brak dopełnienia obowiązku rejestracji na potrzeby VAT-UE nie powoduje, że transakcje spełniające przesłanki do uznania ich za wewnątrzwspólnotowe, tracą taki status. Powoduje to jednak komplikacje w ich rozliczeniach podatkowych – np. stosowanie stawki 0%.
Fakt zaprzestania wykonywana czynności, których realizacja skutkowała zgłoszeniem na potrzeby VAT-UE, powoduje obowiązek aktualizacji na druku VAT-R. Wówczas również w części C.3. powinny zostać ujęte informacje w zakresie faktu zakończenia dokonywania takich czynności, jak i daty w której to nastąpiło. Powinno to nastąpić w terminie 15 dni, licząc od dnia zaistnienia tej okoliczności.

W takim wypadku naczelnik urzędu skarbowego wykreśla podmiot z rejestru jako podatnika VAT-UE. Wykreślenie z rejestru następuje także, gdy podmiot zarejestrowany na VAT UE nie złoży za 6 kolejnych miesięcy lub przez 2 kolejne kwartały deklaracji podatkowej. Oprócz tego, wykreślenie z VAT-UE nastąpi także jednocześnie z wykreśleniem podatnika czynnego VAT z rejestru VAT. 

(...)

Czytaj więcej: Kompas Księgowo-Kadrowy