Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.

Czy studnie chłonne, wyloty do ziemi i drenaże rozsączające pochodzące z przydomowych oczyszczalni ścieków (dla potrzeb własnego gospodarstwa domowego) są urządzeniami wodnymi w rozumieniu art. 9 ust. 1 pkt 19 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 145) – dalej pr. wod.?

Czy jeżeli wnioskodawca posiada przydomową oczyszczalnię ścieków (dla potrzeb własnego gospodarstwa domowego) i odprowadza oczyszczone ścieki bytowe do ziemi na własnym gruncie, to powinien uzyskać pozwolenie wodnoprawne tylko na wykonanie urządzenia wodnego, tj. wylotu, drenażu rozsączającego, studni chłonnej, dołu chłonnego, czy też na odprowadzanie oczyszczonych ścieków bytowych?


Odpowiedź:

Przydomowe oczyszczalnie ścieków są przykładem jednego z rodzajów indywidualnych, zblokowanych instalacji, które często mają zastosowanie do utylizacji ścieków bytowych, tj. wody zużytej na zaspokajanie własnych potrzeb przez gospodarstwa domowe.


Wówczas właściciele ww. oczyszczalni mogą bez pozwolenia wodnoprawnego wprowadzać oczyszczone ścieki bytowe do ziemi w granicach swojej nieruchomości gruntowej w ilości do 5 m3/doba. Odbywa się to w ramach zwykłego korzystania z wód na podstawie art. 36 ust. 2 pr. wod.

Niezależnie jednak od omawianego rodzaju korzystania muszą zostać spełnione wymagania środowiskowe, w tym wynikające z rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 24 lipca 2006 r. w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi, oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego (Dz. U. Nr 137, poz. 984, z późn. zm.) - dalej r.w.ś.w.z., które regulują kwestie wprowadzania ścieków bytowych do ziemi (§ 11 ust. 5 r.w.ś.w.z.). Konstrukcja powołanego przepisu wyraźnie wskazuje na to, że aby w ogóle możliwe było wprowadzanie omawianych ścieków do ziemi, najpierw powinny zostać spełnione ww. warunki.


Odnosząc się do kolejnej kwestii związanej z wykonaniem drenażu rozsączającego, czy też studni chłonnych i dołów chłonnych, uważam, że będzie wymagała ona indywidualnej oceny. W przypadkach, kiedy drenaż rozsączający będzie stanowił integralną część układu technologicznego systemu utylizacji ścieków bytowych (w którym mogą zachodzić jeszcze procesy doczyszczania ścieków w warunkach tlenowych) stosowane jest podejście, że wykonanie złoża drenażowego nie wymaga pozwolenia wodnoprawnego, o którym mowa w art. 122 ust. 1 pkt 3 pr. wod. Analogicznie można by przyjąć, że pozwolenia takiego nie będzie wymagało zastosowanie studni chłonnej (wypełnionej np. złożem filtracyjnym) w końcowym ciągu oczyszczalni przydomowej służącej na potrzeby zwykłego korzystania, gdyż studnia taka będzie także pełnić funkcję ostatniego stopnia doczyszczania ścieków. Natomiast uważam, że inna sytuacja będzie zachodziła w przypadku, kiedy studnia chłonna czy dół chłonny nie zostanie wypełniona filtrem, a tym samym nie będzie pełnić takiej funkcji. W tym przypadku ścieki wcześniej podczyszczone w przydomowej oczyszczalni punktowo będą wprowadzane bezpośrednio do ziemi za pomocą urządzenia wodnego, tj. studni/dołu chłonnego. Oznacza to, że wykonanie takich urządzeń powinno zostać poprzedzone uzyskaniem stosowego pozwolenia wodnoprawnego.

Jest to jedynie mój pogląd, który nie może być wiążący dla organów prowadzących postępowanie związane z wydaniem stosownych pozwoleń wodnoprawnych.

Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.