Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.
PYTANIE:
Organ ochrony środowiska (starosta) wydał decyzję na podstawie art. 237 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1232, z późn. zm.) - dalej p.o.ś., zobowiązując do przeglądu ekologicznego w stosunku do hałasu powodowanego przez działalność transportową przedsiębiorcy. Przedsiębiorca przedstawił przegląd ekologiczny, z którego wynika, że jest możliwość negatywnego oddziaływania na środowisko, a normy hałasowe w niewielkim stopniu są przekroczone.
Co dalej powinien uczynić organ ochrony środowiska? Czy zakres możliwych do podjęcia działań jest inny, jeśli przedsiębiorcą tym jest kopalnia? Jeśli tak, proszę o ich wskazanie.
ODPOWIEDŹ:
Organ ochrony środowiska w oparciu o wyniki przeglądu powinien zobowiązać przedsiębiorcę do ograniczenia oddziaływania na środowisko, wskazując sposób wykonania zobowiązania oraz termin. Propozycje możliwych działań powinny wynikać z przeglądu ekologicznego, a jeżeli w przeglądzie ich nie wskazano, należy go uzupełnić. W przypadku kopalni należy pamiętać, że działania, do których organ zobowiązuje przedsiębiorcę, nie mogą kolidować z przepisami szczegółowymi dotyczącymi ruchu zakładów górniczych. Wskazanie działań, jakie należy podjąć w celu ograniczenia emisji hałasu z zakładu (w tym kopalni), bez znajomości zakładu (urządzeń, technologii, organizacji itp.), jego lokalizacji, warunków akustycznych, wyników pomiarów, wyników przeglądu itp., niestety, jest niemożliwe.
UZASADNIENIE:
Przegląd ekologiczny instalacji, która jest kwalifikowana jako przedsięwzięcie mogące zawsze znacząco oddziaływać na środowisko w rozumieniu ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1235, z późn. zm.), powinien zawierać opis działań mających na celu zapobieganie i ograniczanie oddziaływania na środowisko (art. 238 pkt 3 p.o.ś.).
Zgodnie z art. 362 ust. 1 pkt 1 p.o.ś., jeżeli podmiot korzystający ze środowiska negatywnie oddziałuje na środowisko, organ ochrony środowiska może, w drodze decyzji, nałożyć obowiązek ograniczenia oddziaływania na środowisko. W decyzji tej organ ochrony środowiska może określić: zakres ograniczenia oddziaływania na środowisko, czynności zmierzające do ograniczenia oddziaływania na środowisko, a także termin wykonania tego obowiązku (art. 362 ust. 2 p.o.ś.).
Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.
Przy przekroczeniu poziomu hałasu organ powinien określić termin usunięcia uchybień
Jakie działania powinien podjąć organ ochrony środowiska, jeśli z przeglądu ekologicznego wynika, że dopuszczalne poziomy hałasu są przekroczone?