Pytanie:
Czy można dokonać zmiany lasu na użytek rolny dla osoby fizycznej? Należy dodać, że w UPUL istnieje wpis o zrębie i odnowieniu. Podmiot dokonał zrębu, a teraz wnioskuje o zmianę lasu na użytek. Jak traktować wskazany zapis w UPUL?
Odpowiedź:
Przesłanką zmiany lasu na użytek rolny są szczególnie uzasadnione potrzeby właściciela lasu, a nie zapisy UPUL. Nie znając jednak uzasadnienia wniosku trudno jest w jakikolwiek sposób odnieść się czy zasługuje on na uzasadnienie. Rozpatrując wniosek starosta powinien rozważyć, czy właściciel lasu, który po zrębie (a więc po pozyskaniu drewna) nie podejmuje próby obejścia obowiązku odnowienia lasu.
Uzasadnienie:
Przesłanką uzasadniającą możliwość zmiany lasu na użytek rolny są szczególnie uzasadnione potrzeby właściciela lasu. Jednakże ustawa z dnia 28 września 1991 r. o lasach - dalej u.l., nie precyzuje pojęcia "szczególnie uzasadnione potrzeby właścicieli lasów", o których mowa w art. 13 ust. 2 u.l. Decyzja wydawana na podstawie tego przepisu jest typową decyzją uznaniową. Starosta na podstawie wniosku i jego uzasadnienia samodzielnie decyduje, czy sprawa jest faktycznie szczególnie uzasadniona, czy też sprawą taką nie jest.
Jeśli zmiana lasu na użytek rolny jest podyktowana np. koniecznością zwiększenia produkcji rolnej ze względów rodzinnych, a wnioskodawcy nie stać na zakup gruntu rolnego, to taka sytuacja może być uznana za szczególnie uzasadnioną potrzebę. Generalnie, w ramach "uzasadnionych potrzeb" mieszczą się zdarzenia losowe będące bezpośrednią przyczyną ubiegania się o zmianę lasu na użytek rolny. Zatem organ wydający decyzję – starosta – musi ustalić, czy w sprawie została spełniona przesłanka warunkująca pozytywne rozpatrzenie wniosku oraz dokonać pewnej kwantyfikacji potrzeb, albowiem nie każda potrzeba właściciela lasu musi za sobą pociągnąć korzystną decyzję. Ta potrzeba nie dość, że musi być uzasadniona, to musi być jeszcze potrzebą "szczególnie uzasadnioną". W sytuacji, w której właściciel lasu może prowadzić zamierzoną działalność na innych własnych gruntach, odpada przesłanka zamiany lasu na użytek rolny, jako "szczególnie uzasadniona potrzeba", stwierdził WSA w Białymstoku w wyroku z dnia 25 marca 2010 r., II SA/Bk 772/09, LEX nr 606609.