Pytanie:
Do starosty wpłynął wniosek o wydanie pozwolenia wodnoprawnego na szczególne korzystanie z wód, zgodnie z art. 37 pkt 3 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne - dalej pr. wod., tj. na przerzut nadmiaru wody ze zlewni jednego rowu melioracyjnego do zlewni drugiego rowu melioracyjnego, na wykonanie urządzeń melioracji wodnych szczegółowych: rurociągu grawitacyjnego o średnicy 595 mm i syfonu pod drogą, wylotu rurociągu do rowu melioracyjnego, wlotu rurociągu w rowie, rurociągu o średnicy 400 mm, wlotu wpustu rurociągu służącego do odprowadzenia wód z powstałej niecki, wykonania zasuw naściennych na 2 rowach melioracyjnych.

Planowana inwestycja ma na celu poprawę stosunków wodnych oraz ochronę przeciwpowodziową. Wskazane urządzenia będą funkcjonować podczas powodzi.

Czy starosta powinien wydać pozwolenie wodnoprawne zgodnie ze złożonym wnioskiem? Czy przerzut wody z rowu w opisanym przypadku należy traktować jako szczególne korzystanie z wód, zgodnie z art. 37 pkt 3 pr. wod.? Czy organ może udzielić pozwolenia wodnoprawnego na wykonanie rurociągów?

Czy organ może określić miejsce syfonu, wlotu i wylotu? Czy na wykonanie zasuw na rowie należy wydać pozwolenie wodnoprawne na ich wykonanie, czy na przebudowę rowu melioracyjnego?

Odpowiedź:
W myśl art. 37 pkt 3 pr. wod., przerzut wody jest szczególnym korzystaniem z wód i wymaga pozwolenia wodnoprawnego.

Na wykonanie rurociągów pr. wod. nie wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego, gdyż same w sobie nie zmieniają one warunków wodnych. Istotnym jest natomiast miejsce wlotu i wylotu oraz wartości maksymalnego przepływu dla opisanego rurociągu.

W przedłożonym wniosku nie ma mowy o przebudowie rowów melioracyjnych, a jedynie o instalacji zasuw, które jako urządzenia wodne wymagają pozwolenia wodnoprawnego.

Uzasadnienie:
Starosta jako organ prowadzący postępowanie rozpatruje wniosek w zakresie swojej właściwości i tylko w takim zakresie może się do wniosku ustosunkować w wydanym pozwoleniu. Jak wykazano poniżej, w zakresie przepisów pr. wod. organ posiada kompetencje do wydania pozwolenia wodnoprawnego na szczególne korzystanie z wód oraz wykonywanie urządzeń wodnych.

W mojej ocenie, we wniosku inwestor szeroko opisuje jakie zamierza wykonać roboty. Jednak nie na wszystkie wymienione w dokumencie elementy pr. wod. nakłada obowiązek uzyskania pozwolenia. Mimo to, organ powinien, na zasadach określonych w ustawie z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego - dalej k.p.a., odnieść się do każdego elementu wniosku - udzielając pozwolenia, czy odmawiając wszczęcia postępowania w zakresie, w którym brak organowi właściwości.

Artykuł 37 pkt 3 pr. wod. stanowi, że szczególnym korzystaniem z wód jest korzystanie wykraczające poza korzystanie powszechne lub zwykłe, w szczególności: przerzuty wody oraz sztuczne zasilanie wód podziemnych. Nie ma więc wątpliwości, że wniosek w tym zakresie wymaga rozstrzygnięcia.

Zgodnie z definicją art. 9 pkt 19 pr. wod., przez urządzenia wodne rozumie się urządzenia służące kształtowaniu zasobów wodnych oraz korzystaniu z nich, a w szczególności budowle: piętrzące, upustowe, przeciwpowodziowe i regulacyjne, a także kanały i rowy, wyloty urządzeń kanalizacyjnych służące do wprowadzania ścieków do wód lub urządzeń wodnych oraz wyloty urządzeń służące do wprowadzania wody do wód lub urządzeń wodnych.

Na wykonanie rurociągów pr. wod. nie wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego, gdyż same w sobie nie zmieniają one warunków wodnych. Istotnym jest natomiast miejsce wlotu i wylotu oraz wartości maksymalnego przepływu dla opisanego rurociągu. Natomiast wykonanie zasuw będzie kształtowało stosunki wodne, w związku z czym traktuje się je jako urządzenia wodne.

Biorąc więc pod uwagę, że art. 122 ust. 1 pkt 3 pr. wod. wymienia urządzenia wodne jako wymagające uzyskania pozwolenia wodnoprawnego - na wymienione we wniosku urządzenia, należy takie pozwolenie wydać.

Z pytania nie wynika aby wnioskodawca miał zamiar przebudowywać istniejące urządzenie wodne - rów. Zamierza jednak zmienić charakter tego urządzenia, zmieniając jego przepustowość.

Gdyby wnioskodawca wykonywał jednocześnie rów z zasuwami - wymagałoby to jednego pozwolenia. Jednak kiedy jedno urządzenie wodne zostało wykonane, to drugie wymaga osobnego pozwolenia. Pamiętać należy, że chodzi o pozwolenie na wykonanie urządzenia - nie na użytkowanie go - to określa pozwolenie w zakresie szczególnego korzystania z wód. 

Prawo Ochrony Środowiska
Artykuł pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami