Ustawodawca przewidział jednak możliwość przeniesienia decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia na rzecz innego podmiotu. Regulacja zawarta w art. 56b POŚ umożliwia bowiem nabycie przez inwestora praw płynących z wydanej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia bez konieczności przeprowadzenia pełnego, wymaganego przez przepisy, postępowania w przedmiocie wydania tej decyzji.
Instytucja przeniesienia decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia jest bardzo korzystną formą, z jakiej mogą skorzystać podmioty biorące udział w procesie inwestycyjno–budowlanym. Stwarza bowiem – pod pewnymi warunkami – możliwość płynnej zamiany osoby inwestora. Oznacza to, że podmiot, który nie uczestniczył w postępowaniu o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia może wejść w uprawnienia inwestora bez konieczności powtórzenia tego – już zakończonego – postępowania.
1. Wniosek o przeniesienie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia na rzecz innego podmiotu
Przeniesienie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia na rzecz innego podmiotu może nastąpić tylko na wniosek strony. Wniosek ten powinien zawierać: wskazanie – poprzez podanie imienia i nazwiska lub nazwy oraz adresu (siedziby) – adresata decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia, wskazanie – poprzez podanie imienia i nazwiska lub nazwy oraz adresu (siedziby) – podmiotu na rzecz którego decyzja ta ma zostać przeniesiona oraz wskazanie – poprzez podanie oznaczenia decyzji, daty jej wydania oraz organu, który ją wydał – decyzji w stosunku do której wnioskuje się zmianę adresata.
Wraz z wnioskiem o przeniesienie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia na rzecz innego podmiotu należy złożyć: oświadczenie adresata decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia, w którym wyraża on zgodę na przeniesienie tej decyzji na rzecz innego podmiotu (załącznik 1), oświadczenie podmiotu na rzecz którego decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia ma zostać przeniesiona, w którym zobowiązuje się do przyjęcia wszystkich warunków zawartych w tej decyzji (załącznik 2).
2. Organ właściwy w sprawie przeniesienia decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia na rzecz innego podmiotu
Organem właściwym w sprawie przeniesienia decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia na rzecz innego podmiotu jest – zgodnie z art. 56b ust. 1 POŚ – organ właściwy do wydania tej decyzji. Organem tym co do zasady, jest więc – zgodnie z art. 56b ust. 1 w zw. z art. 46a ust. 7 pkt 4 POŚ – wójt (burmistrz lub prezydent miasta).
Jednakże w przypadkach szczególnych organem właściwym w przedmiocie przeniesienia decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia na rzecz innego podmiotu jest wojewoda, starosta lub dyrektor regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych. I tak wojewoda jest właściwy w sprawie przeniesienia decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia w przypadku planowanej realizacji: przedsięwzięcia mogącego znacząco oddziaływać na środowisko, o którym mowa w art. 51 ust. 1 pkt 1 POŚ takiego jak droga, linia kolejowa, napowietrzna linia elektroenergetyczna, instalacja do przesyłu ropy naftowej, produktów naftowych, substancji chemicznych, gazu lub sztuczny zbiornik wodny (art. 56b ust. 1 w zw. z art. 46a ust. 7 pkt 1 lit. a POŚ); przedsięwzięcia zlokalizowanego w całości na terenach zamkniętych (art. 56b ust. 1 w zw. z art. 46a ust. 7 pkt 1 lit. b POŚ); przedsięwzięcia zlokalizowanego w części na terenach zamkniętych (art. 56b ust. 1 w zw. z art. 46a ust. 9 POŚ); przedsięwzięcia zlokalizowanego na obszarach morskich (art. 56b ust. 1 w zw. z art. 46a ust. 7 pkt 1 lit. c POŚ) oraz zmiany lasu, niestanowiącego własności Skarbu Państwa, na użytek rolny (art. 56b ust. 1 w zw. z art. 46a ust. 7 pkt 1 lit. d POŚ). Starosta jest natomiast właściwy do przeniesienia decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia na rzecz innego podmiotu w przypadku scalania, wymiany lub podziału gruntów (art. 56b ust. 1 w zw. z art. 46a ust. 7 pkt 2 POŚ), a dyrektor regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych w przypadku zmiany lasu, stanowiącego własność Skarbu Państwa, na użytek rolny (art. 56b ust. 1 w zw. z art. 46a ust. 7 pkt 3 POŚ).
W miejscu tym należy zaznaczyć, iż zgodnie z regulacją ogólną zawartą w KPA w przypadku, gdy wniosek o przeniesienie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia na rzecz innego podmiotu zostanie skierowany do niewłaściwego organu, organ ten winien przekazać go do organu właściwego. Przekazanie to następuje – o czym mowa w art. 65 § 1 KPA – w formie postanowienia.
3. Strony postępowania w przedmiocie przeniesienia decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia na rzecz innego podmiotu
Stronami postępowania o przeniesienie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia na rzecz innego podmiotu są – zgodnie z art. 56b ust. 2 POŚ – tylko podmioty między którymi ma być dokonane przeniesienie decyzji czyli: podmiot, na rzecz którego decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia została wydana oraz podmiot, na rzecz którego decyzja ta ma zostać przeniesiona.
Oznacza to, że ustawodawca odmówił legitymacji strony w postępowaniu o przeniesienie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia innym – poza wskazanymi powyżej – podmiotom nawet wówczas, gdy uczestniczyły one w postępowaniu o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia.
Jednocześnie zaznaczyć należy, iż przeniesienie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia na rzecz innego podmiotu w żaden sposób nie zagraża interesom osób trzecich. Ich prawnie chronione interesy nie mogą bowiem zostać zagrożone na skutek zmiany osoby inwestora.
4. Przesłanki przeniesienia decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia na rzecz innego podmiotu
Przeniesienie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia na rzecz innego podmiotu jest dopuszczalne tylko w ściśle określonych warunkach. Poniżej przedstawiono przesłanki przeniesienia omawianej decyzji na rzecz innego podmiotu, które winny być zweryfikowane przez organ przed wydaniem decyzji w przedmiocie przeniesienia decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia.
4.1. Zgoda adresata decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia na rzecz innego podmiotu
Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia może zostać przeniesiona – o czym mowa w art. 56b ust. 1 POŚ – tylko w przypadku wyrażenia zgody przez adresata decyzji na jej przeniesienie. Oznacza to, że podmiot legitymujący się decyzją o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia – aby przeniesienie tej decyzji na rzecz innego podmiotu było możliwe – musi złożyć oświadczenie o zrzeczeniu się praw określonych w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na rzecz nowego adresata.
4.2. Przyjęcie przez podmiot na rzecz którego decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia ma zostać przeniesiona wszystkich warunków zawartych w tej decyzji
Kolejną przesłanką, która musi być spełniona, aby przeniesienie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia było możliwe, jest przyjęcie warunków zawartych w tej decyzji przez podmiot na rzecz którego decyzja ma być przeniesiona. W związku z powyższym podmiot ubiegający się o przeniesienie na niego decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia winien złożyć oświadczenie o przyjęciu wszystkich warunków zawartych w tej decyzji. W miejscu tym zaznaczyć należy, że przeniesienie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia na rzecz innego podmiotu wiąże się nie tylko z przeniesieniem praw wynikających z tej decyzji, ale również obowiązków.
5. Rozstrzygnięcie w przedmiocie przeniesienia decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia na rzecz innego podmiotu
Organ właściwy w przedmiocie przeniesienia decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia na rzecz innego podmiotu – zgodnie z regulacją zawartą w art. 56b ust. 1 POŚ – jest zobowiązany przenieść tę decyzję w przypadku łącznego zaistnienia omówionych powyżej przesłanek przeniesienia decyzji. Oznacza to, że organ nie może odmówić przeniesienia decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia na rzecz innego podmiotu jeśli adresat decyzji wyraził zgodę na jej przeniesienie na rzecz innego podmiotu, a podmiot ten złożył oświadczenie o przyjęciu wszystkich warunków zawartych w tej decyzji.
Natomiast w przypadku niezaistnienia choćby jednej z przesłanek przeniesienia decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia na rzecz innego podmiotu, organ nie może przenieść tej decyzji na rzecz innego podmiotu. Przeniesienie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia na rzecz innego podmiotu nie jest więc możliwe jeśli: adresat decyzji nie wyraził zgody na przeniesienie decyzji na rzecz innego podmiotu (brak pierwszej przesłanki przeniesienia decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia na rzecz innego podmiotu); podmiot, na rzecz którego decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia miała być przeniesiona nie złożył oświadczenia o przyjęciu wszystkich warunków zawartych w tej decyzji (brak drugiej przesłanki przeniesienia decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia na rzecz innego podmiotu).
Zaznaczyć należy, że ustawodawca nie sprecyzował formy, w jakiej organ winien podjąć rozstrzygnięcie w przedmiocie przeniesienia decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia na rzecz innego podmiotu. Przyjmuje się jednak, że zarówno przeniesienie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia na rzecz innego podmiotu, jak również odmowa przeniesienia tej decyzji winny nastąpić w formie decyzji administracyjnej. Oznacza to, iż strona, która nie jest zadowolona z wydanego rozstrzygnięcia w przedmiocie przeniesienia decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia na rzecz innego podmiotu może je kwestionować w formie odwołania.