Ważne!

Nie podlega opodatkowaniu VAT przekazywanie pracownikom oraz członkom ich rodzin prezentów świątecznych, których nabycie zostało sfinansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFSŚ).

Przykład:
Za środki zakładowego funduszu świadczeń socjalnych pracodawca kupił paczki świąteczne, które przekazał pracownikom. Przekazanie takie nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.
Podobnie ma się zdaniem organów podatkowych rzecz, jeżeli chodzi o prezenty przekazywane pracownikom, których nabycie zostało sfinansowane ze środków obrotowych. Organy podatkowe uważają, że zakupy takich prezentów nie uprawnia do odliczania podatku naliczonego, co prowadzi do wniosku, że ich przekazywanie pracownikom nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.
Ważne!
Zdaniem organów podatkowych także przekazywanie pracownikom oraz członkom ich rodzin prezentów, których zakup został sfinansowany ze środków obrotowych, nie podlega opodatkowaniu VAT (ze względu na brak prawa do odliczenia przy ich nabyciu).
Przykład:
Za środki obrotowe podatnik kupił prezenty dla swoich pracowników. Zdaniem organów podatkowych zakupy tych prezentów nie uprawniają podatnika do odliczenia podatku naliczonego, a w konsekwencji nie musi on opodatkowywać ich przekazania.
 
Czytaj także:
 
W grę jednak wchodzi przyjęcie odmiennego stanowiska, tj. uznanie, że zakupy prezentów dla pracowników finansowane ze środków obrotowych uprawniają podatników do odliczania podatku naliczonego. Przyjęcie takiego stanowiska oznaczałoby, że opodatkowaniu VAT podlega przekazanie pracownikom prezentów, które nie są prezentami o małej wartości w rozumieniu art. 7 ust. 4 u.p.t.u. Nie ulega jednak wątpliwości, że w świetle stanowiska reprezentowanego przez organy podatkowe jest to rozwiązanie ryzykowne.
Pamiętaj!
W grę wchodzi odrzucenie stanowiska reprezentowanego przez organy podatkowe i odliczanie VAT z faktur dokumentujących zakupy prezentów dla pracowników oraz ich rodzin, a następnie opodatkowywanie ich przekazania tym osobom (z wyłączeniem prezentów mających na gruncie VAT status prezentów o małej wartości). Jest to jednak rozwiązanie ryzykowne.
Przykład:
Za środki obrotowe podatnik kupił prezenty dla swoich pracowników. Co prawda jest to nieco ryzykowne, lecz podatnik może uznać, że przysługuje mu prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup tych prezentów. Oznaczałoby to, że podlega opodatkowaniu VAT tylko przekazanie tych prezentów, które nie mają statusu prezentów o małej wartości.
(...)
Czytaj więcej: Kompas Księgowo-Kadrowy