O wykorzystywaniu energii odnawialnej dla rozwoju regionów UE rozmawiają od czwartku w Łodzi członkowie Komisji Środowiska, Zmiany Klimatu i Energii (ENVE) unijnego Komitetu Regionów. Zagraniczni goście zobaczą m.in. opalane biomasą kotłownie, instalacje kolektorów słonecznych, czy projekt elektrowni hybrydowej.
Główny temat seminarium ENVE to "Całościowe podejście do odnawialnych źródeł energii - gospodarczy bodziec dla rozwoju regionu". "Energia, środowisko i relacje między nimi są bardzo ważne zarówno dla rodzin, firm jak i z punktu widzenia rozwoju ekonomicznego całych regionów" - mówił na spotkaniu z dziennikarzami wiceprzewodniczący Komisji ENVE Jose Correia z Portugalii.
Jak podkreślił marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień, energia odnawialna w kolejnej perspektywie na lata 2014-20 powinna być obszarem przewidywalnym dla inwestorów. "Oczekujemy zaangażowania kapitałów prywatnych; muszą być jednak określone zasady dotacji, wsparcia tak, aby oni mogli dokonać prostych obliczeń, jak ten ich kapitał i w jakim okresie będzie się zwracał" - zaznaczył.
"Rozmawiamy o tym, jaka jest ekonomia tych przedsięwzięć, jakie jest uzasadnienie oraz efektywność poszczególnych rozwiązań, patrząc z pozycji regionów" - dodał Stępień.
Podczas dwudniowego pobytu w Łódzkiem członkowie Komisji ENVE obejrzą m.in. opalane biomasą kotłownie, które m.in. w Daszynie zasilają w energię cieplną budynki mieszkalne i lokale użyteczności publicznej oraz instalacje kolektorów słonecznych dla indywidualnych odbiorców i sieci oświetlenia ulicznego w Poddębicach. Na Politechnice Łódzkiej obejrzą zaś projekt elektrowni hybrydowej i elektrociepłowni hybrydowej. Elektrownia hybrydowa w Daszynie ma produkować ciepło i energię elektryczną, wykorzystując biomasę oraz wiatr i słońce. Na realizację tej inwestycji Daszyna otrzymała dofinansowanie z ministerstwa ochrony środowiska Niemiec. Do 2015 r. podobny obiekt ma powstać również w Uniejowie, a w tym przypadku ma być wykorzystywana też energia geotermalna.
Marszałek przypomniał także, że w Łódzkiem powstają także m.in. farmy wiatrowe - obecnie region ma 1200 lokalizacji dla wiatraków, z tego funkcjonuje ich ok. 400.
Dla przedstawicieli ENVE to druga wizyta w Łódzkiem. W czerwcu ub. roku odwiedzili Uniejów, który od kilku lat rozwija się dzięki wykorzystaniu źródeł geotermalnych.
Komisja ENVE działa w ramach Komitetu Regionów; zajmuje się m.in. zagadnieniami związanymi z dostosowaniem do zmian klimatu, energią odnawialną, środowiskiem. Duży nacisk kładzie na efektywność energetyczną i oszczędzanie energii. Komitet Regionów jest zgromadzeniem przedstawicieli samorządów regionalnych i lokalnych UE. Komisja Europejska, Parlament i Rada UE mają obowiązek zasięgania opinii KR w odniesieniu do unijnej polityki, mającej wpływ na regiony i miasta.