„Podczas tego spotkania chcemy pokazać samorządy, które mają pomysł na rozwój związany z energią odnawialną. Mówiąc o niej chcemy zwrócić szczególną uwagę na biomasę, która ma spory potencjał w naszym regionie” – powiedział PAP gospodarz konferencji marszałek woj. łódzkiego Witold Stępień.
6 czerwca goście z ENVE obejrzą m.in. opalane biomasą kotłownie, które w miejscowościach Mazew i Daszyna zasilają w energię cieplną budynki mieszkalne i lokale użyteczności publicznej. Zobaczą też instalacje kolektorów słonecznych dla indywidualnych odbiorców i sieci oświetlenia ulicznego.
Uczestnicy konferencji obejrzą też projekt elektrowni hybrydowej, która w Daszynie ma produkować ciepło i energię elektryczną wykorzystując biomasę oraz wiatr i słońce. Budowa elektrowni ma się rozpocząć w tym roku. „Na realizację tej inwestycji Daszyna otrzymała dofinansowanie z ministerstwa ochrony środowiska Niemiec” – poinformował Stępień.
Nie będzie to jednak jedyna elektrownia hybrydowa w regionie łódzkim. Do 2015 r. podobny obiekt ma powstać również w Uniejowie. „W tym przypadku dochodzi jeszcze energia geotermalna. Będzie tam wykorzystywany również gaz ziemny. Projekt tej elektrowni powstaje we współpracy z Politechniką Łódzką, dzięki której możliwe było również wdrożenie innowacyjnych technologii w gminie Daszyna” – wyjaśnił Stępień.
Dodał, że czerwcowe seminarium z udziałem członków ENVE będzie doskonałą okazją do omówienia spraw związanych z finansowaniem przez UE takich projektów jak te w Daszynie i Uniejowie.
„Podczas spotkania wysłuchamy głosu i propozycji samorządowców, naukowców i praktyków z różnych krajów. To będzie pierwszy krok do określenia programu służącego planowaniu i finansowaniu projektów unijnych związanych z energetyką i ochroną klimatu” – powiedział Stępień.
Dla członków ENVE będzie to druga wizyta w woj. łódzkim. W czerwcu ub. roku odwiedzili Uniejów, który od kilku lat dynamicznie się rozwija dzięki wykorzystaniu źródeł geotermalnych. „Podczas ubiegłorocznej konferencji daliśmy się poznać jako region i kraj, który nie odwraca się od problemów ochrony klimatu i nie produkuje energii wyłącznie w oparciu o konwencjonalne źródła zanieczyszczające powietrze. Pokazaliśmy myślenie i otwartość na niekonwencjonalne i odnawialne źródła energii” – powiedział Stępień.
Szczegóły dot. czerwcowej wizyty przedstawicieli ENVE marszałek woj. łódzkiego omawiał w środę i czwartek w Brukseli, podczas wizyty w Komitecie Regionów UE. W tym czasie poprowadził również jedną z sesji w ramach konferencji poświęconej roli regionów i miast w zwalczaniu biedy i wykluczenia społecznego.
Komisja ENVE działa w ramach Komitetu Regionów; zajmuje się m.in. zagadnieniami związanymi z dostosowaniem do zmian klimatu, energią odnawialną, środowiskiem. Duży nacisk kładzie na efektywność energetyczną i oszczędzanie energii.
Komitet Regionów jest zgromadzeniem przedstawicieli samorządów regionalnych i lokalnych UE. Jego 344 członków ze wszystkich 27 państw UE realizuje misję włączenia samorządów regionalnych i lokalnych oraz reprezentowanych przez nie społeczności w proces decyzyjny UE. Komisja Europejska, Parlament Europejski i Rada mają obowiązek zasięgania opinii KR w odniesieniu do dziedzin polityki mających wpływ na regiony i miasta. KR może wnieść skargę do Trybunału Sprawiedliwości UE, jeśli uzna, że naruszone zostały jego prawa lub jakiś akt prawny UE łamie zasadę pomocniczości bądź nie respektuje uprawnień władz lokalnych i regionalnych.