Pytanie pochodzi z Kompasu Księgowo-Kadrowego:
Pracownica 17 maja br. urodziła dziecko i przebywa od 18 maja na urlopie macierzyńskim. Od 1. stycznia do urodzenia dziecka przebywała na zwolnieniu lekarskim kontynuowanym od 2015 r. (w 2016 r. zwolnienia były już w całości płatne przez ZUS).
Przy określaniu przynależności przedsiębiorcy do jednej z grup: mikroprzedsiębiorcy, mali i średni przedsiębiorcy, jak należy uwzględnić tę pracownicę?
Odpowiedź: dopóki pracownica była na zwolnieniu lekarskim, powinna być uwzględniania w stanie zatrudniania wyznaczającym wielkość przedsiębiorstwa. Od momentu rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego, pracownica powinna być wyłączona ze stanu zatrudnienia.
Uzasadnienie: podziału przedsiębiorców na mikro-, małych, średnich i dużych dokonuje się na podstawie przepisów art. 104-106 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 584 z późn. zm.) – dalej u.s.d.g., przy czym jednym z kryteriów jest wielkość zatrudnienia. Pomijając wielkość obrotów i sumy bilansowe:
1) za mikroprzedsiębiorcę uważa się przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników,
2) za małego przedsiębiorcę uważa się przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych zatrudniał średniorocznie mniej niż 50 pracowników,
3) za średniego przedsiębiorcę uważa się przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych zatrudniał średniorocznie mniej niż 250 pracowników,
4) dużym przedsiębiorcą będzie podmiot zatrudniający średniorocznie co najmniej 250 pracowników.
Czytaj: Najniższe emerytury otrzymają właściciele mikro i małych przedsiębiorstw
Na mocy art. 109 u.s.d.g. średnioroczne zatrudnienie określa się w przeliczeniu na pełne etaty. Przy obliczaniu średniorocznego zatrudnienia nie uwzględnia się pracowników przebywających na urlopach macierzyńskich, urlopach na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopach ojcowskich, urlopach rodzicielskich i urlopach wychowawczych, a także zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego.
Z pytania wynika, że pracownica była od początku roku do 17 maja na zwolnieniu lekarskim. W okresie tym zatem powinna być liczona do stanu zatrudnienia. Od dnia 18 maja przebywa na urlopie macierzyńskim, a tym samym nie jest uwzględniania w stanie zatrudnienia.
Uwzględniając, że pracownica przebywa na urlopie macierzyńskim od 18 maja. Przepisy u.s.d.g. nie określają zasad ustalania średniego zatrudniania. Dlatego też możliwe jest przyjęcie kilku metod, przy czym oczywiście najlepszy i najdokładniejszy jest system porównywania stanów dziennych. Średnią miesięczną można natomiast ustalić także porównując stan zatrudnienia na pierwszy i ostatni dzień miesiąca.