Dnia 8 lipca sejmowa podkomisja nadzwyczajna rozpatrzyła przedstawiony przez Prezydenta projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku ze wspieraniem innowacyjności (druk nr 3286). Podczas posiedzenia posłowie wysłuchali opinii ministra finansów. Minister w wystąpieniu przed komisją nie podzielił optymizmu Prezydenta, przedstawicieli przedsiębiorców oraz ekspertów i naukowców w przedmiocie wprowadzenia zachęt podatkowych mających na celu wspieranie innowacyjności. W jego ocenie niezasadne jest wyłączenie z przychodów aportu własności intelektualnej i przemysłowej do spółki kapitałowej oraz wprowadzenie ulgi podatkowej pozwalającej zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na badania i rozwój w podwójnej wysokości.
W ocenie Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan stanowisko ministra finansów jest błędne bowiem przyjęta przez kraje UE strategia wzrostu inwestycji w działalność badawczo-rozwojową (b+r) opiera się na koncepcji odpowiednich zachęt podatkowych. Przyjęto założenie, iż te kraje które intensywnie inwestują w b+r są gospodarkami bardziej konkurencyjnymi. Jak wynika z przeprowadzonych badań, preferencje podatkowe są jednym z głównych czynników skłaniającym firmy do zwiększenie nakładów na innowacje.
Wydatki na innowacje polskich przedsiębiorstw są jednymi z najniższych w UE i jednocześnie jesteśmy jednym z dwóch krajów, w których nie wspiera się działalności innowacyjnej ulgami podatkowymi.
Uwzględniając oczekiwania środowiska, Minister Finansów zaproponuje trzy nowe ulgi związane z działalnością innowacyjną. Pierwsza ulga związana z wydatkami na b+r, będzie podobna do tej przedstawionej przez Prezydenta RP. Skierowana głównie do MŚP, zawierająca katalog kosztów kwalifikowanych działalności, z wyjątkiem inwestycji w budynki. Druga ulga to ulga dla start-upów, które będą mogły liczyć na zwrot wydatków, w przypadku gdy nie uzyskują dochodów na wczesnym etapie działalności. Natomiast trzecia to tak zwana ulga przyrostowa, uzależniona od wzrostu nakładów przedsiębiorcy w b+r w ostatnich 3 latach działalności.