Odpowiedź: z pytania wynika, że można w tym przypadku zawiesić działalność gospodarczą. Ważne jest, aby w okresie zawieszenia nie dokonywać czynności, które faktycznie stanowią prowadzenie działalności gospodarczej. Zakaz ten nie dotyczy czynności dozwolonych przepisami.
Uzasadnienie: zgodnie z przepisami art. 14a ust. 1 i 1d ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r., poz. 672 z późn. zm.) - dalej u.s.d.g., przedsiębiorca niezatrudniający pracowników może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres od 30 dni do 24 miesięcy. Okres zawieszenia może też wynosić 3 lata, jeśli przedsiębiorca (z zachowaniem wymaganych warunków) zawiesza działalność w celu osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem.
Jak wynika wprost z art. 14a ust. 3 u.s.d.g., w okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczej i osiągać bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.
Jednak nie oznacza to całkowitej bezczynności w okresie zawieszenia, w okresie którego przedsiębiorca:
1) ma prawo wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów,
2) ma prawo przyjmować należności lub obowiązek regulować zobowiązania, powstałe przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej,
3) ma prawo zbywać własne środki trwałe i wyposażenie,
4) ma prawo albo obowiązek uczestniczyć w postępowaniach sądowych, postępowaniach podatkowych i administracyjnych związanych z działalnością gospodarczą wykonywaną przed zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej,
5) wykonuje wszelkie obowiązki nakazane przepisami prawa,
6) ma prawo osiągać przychody finansowe, także z działalności prowadzonej przed zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej,
7) może zostać poddany kontroli na zasadach przewidzianych dla przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą.
Wynika z tego, że w sytuacji przedstawionej w pytaniu można zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej. Natomiast w okresie tego zawieszenia nie podejmuje się, poza wymienionymi przypadkami, żadnych działań stanowiących prowadzenie działalności gospodarczej.
Przedsiębiorca świadczący usługi hostingu może zawiesić działalność
Przedsiębiorca świadczy usługę hostingu, a właściwie pośrednictwa w tym zakresie. Zakupił tę usługę na cały rok z góry i za cały rok z góry przyjął zapłatę za tę usługę od klientów i ją zafakturował. Przedsiębiorca nie musi zatem faktycznie wykonywać żadnych czynności w związku z tą działalnością (i praktycznie nic nie robi).Czy w tej sytuacji dopuszczalne jest aby ten przedsiębiorca zawiesił wykonywaną działalność gospodarczą?