Uzasadnienie: zgodnie z art. 24a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.f. - osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, wykonujące działalność gospodarczą, są obowiązane prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów albo księgi rachunkowe, zgodnie z odrębnymi przepisami w sposób zapewniający ustalenie dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy.
Sposób prowadzenia PKPiR oraz dokumentowanie znajdujących się w niej zapisów określa rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 z późn. zm.) – dalej r.p.k.p.r.
Szczegółowe objaśnienia odnośnie sposobu dokonywania zapisów w odpowiednich kolumnach podatkowej księgi przychodów i rozchodów, zawarte są natomiast w objaśnieniach do r.p.k.p.r.
Zgodnie z
§ 2 ust. 1 r.p.k.p.r., osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, o których mowa w
art. 24a ust. 1 i
2 u.p.d.o.f., są obowiązane prowadzić księgę, z zastrzeżeniem
ust. 2, według wzoru ustalonego w
załączniku nr 1 do r.p.k.p.r., w sposób określony w rozdziale 2.
W myśl
§ 11 r.p.k.p.r., podatnik jest obowiązany prowadzić księgę rzetelnie i w sposób niewadliwy. Za niewadliwą uważa się księgę prowadzoną zgodnie z przepisami rozporządzenia i objaśnieniami do wzoru księgi. Księgę natomiast uważa się za rzetelną, z zastrzeżeniem
ust. 4, jeżeli dokonywane w niej zapisy odzwierciedlają stan rzeczywisty.
"(...) żadne przepisy podatkowe nie regulują jednakże szczegółowo sposobu numerowania dowodów księgowych zaewidencjonowanych w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Jedynie objaśnienia do podatkowej księgi, zawarte w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, w ust. 2 wyjaśniają, że kolumna 1 księgi "Lp." przeznaczona jest do wpisywania kolejnego numeru zapisów do księgi i że tym samym numerem należy oznaczyć dowód stanowiący podstawę dokonania zapisu.
Dowód księgowy, na podstawie którego dokonano zapisu w podatkowej księdze należy oznaczyć tym samym numerem, pod którym dowód ten wpisano do księgi. Ma to na celu ułatwienie odszukiwania i przyporządkowywania dokumentu do zapisu i odwrotnie."- interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 5 sierpnia 2011 r.,
ILPB1/415-676/11-2/AG.
Jak wynika z powyżej przedstawionych przepisów - objaśnienia do r.p.k.p.r. przewidują obowiązek dokonywania wpisu numerów w dokumentach księgowych, które odpowiadają wpisom w księdze. Nie powiedziano jak tego dokonać, tj. czy ma to być ręczny, komputerowy czy innego rodzaju wpis, ale wpis ten musi być dokonany.