Odpowiedź: jeżeli przedmiotem sprzedaży będzie nabycie przez klienta usługi polegającej na przygotowaniu gabinetu oraz nabyciu prawa do wykorzystania opracowanej przez Państwa koncepcji i nie będzie wiązało się to ze świadczeniem z Państwa strony usług doradczych możliwe jest skorzystanie ze zwolnienia podmiotowego.
Niemniej jednak, aby jednoznacznie stwierdzić, czy nie mamy do czynienia w Państwa przypadku z usługą doradztwa należałoby szczegółowo przeanalizować treść umowy.
 
Uzasadnienie: zgodnie z ustawą z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - dalej u.p.t.u. zwalnia się od VAT sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150.000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. W przypadku podatników rozpoczynających w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności - jeżeli przewidywana przez niego wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym, kwoty 150.000 zł.
Ze zwolnienia, o którym mowa wyżej, nie mogą jednak korzystać wszyscy przedsiębiorcy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą. Zgodnie z regulacjami art. 113 ust. 13 u.p.t.u. zwolnienia podmiotowego nie stosuje się do podatników świadczących m.in. usługi w zakresie doradztwa.
Jeżeli zatem świadczone przez podatnika usługi mieszczą się w zakresie pojęcia usług w zakresie doradztwa, wówczas podatnik nie będzie mógł skorzystać ze zwolnienia podmiotowego przewidzianego w art. 113 u.p.t.u.
Jak wskazuje Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 6 listopada 2015 r. ITPP2/4512-905/15/KK (...) "ustawa o podatku od towarów i usług oraz przepisy wykonawcze do tej ustawy nie definiują pojęcia doradztwa. W potocznym rozumieniu termin «doradztwo» obejmuje szereg usług doradczych, tj.: podatkowe, prawne, finansowe techniczne, inżynierskie i inne. Zgodnie z Małym Słownikiem Języka Polskiego PWN, Warszawa 1994, «doradzać» znaczy udzielić porady, podać, wskazać sposób postępowania w jakiejś sprawie. Tak więc doradztwo jest udzieleniem fachowych zaleceń, porad, zwłaszcza ekonomicznych. Zatem użyty w ustawie o podatku od towarów i usług termin «usługi w zakresie doradztwa» należy rozumieć szeroko.
Należy podkreślić, iż w treści art. 113 ust. 13 pkt 2 lit. a, lit. b nie został wskazany symbol PKWiU, odnoszący się wprost do konkretnych usług prawniczych czy doradczych. Zatem najistotniejszym w przedmiotowej sprawie jest charakter wykonywanych czynności. Należy wskazać, że porada czy opinia nie musi mieć charakteru odrębnego pisemnego dokumentu, bowiem już samo wykonywanie czynności, których istotą jest doradztwo, decyduje o wyłączeniu tych czynności ze zwolnienia podmiotowego".
W przedmiotowej interpretacji organ podatkowy uznał za prawidłowe stanowisko podatnika wskazujące na możliwość skorzystania ze zwolnienia w przypadku prowadzenia działalności w zakresie opracowywania projektów wystroju i dekoracji wnętrz sklasyfikowaną pod PKD 74.10.Z. Usługi polegały m.in. na spotkaniu z klientem w celu ustalenia jego oczekiwań dotyczących projektu, podpisaniu umowy określającej warunki realizacji projektu oraz przygotowaniu kilku wersji aranżacji wnętrz. We wniosku o wydanie interpretacji podatnik wskazał, iż w ramach działalności nie będzie świadczył usług doradczych.

Biorąc powyższe pod uwagę moim zdaniem, jeżeli przedmiotem sprzedaży będzie nabycie przez klienta usługi polegającej na przygotowaniu gabinetu oraz nabycie prawa do wykorzystania opracowanej przez Państwa koncepcji i nie będzie wiązało się to ze świadczeniem z Państwa strony usług doradczych możliwe jest skorzystanie ze zwolnienia podmiotowego.