W myśl art. 80 ustawy systemowej, w celu ustalenia prawa do świadczeń oraz ich wysokości ubezpieczeni zobowiązani są do:
a) przedstawiania stanów faktycznych mających wpływ na prawo lub wysokość świadczeń,
b) informowania o wszelkich zmianach mających wpływ na świadczenie,
c) przedkładania na żądanie środków dowodowych,
d) osobistego stawiennictwa, jeżeli okoliczności sprawy tego wymagają,
e) poddania się badaniom lekarskim, a także leczeniu lub rehabilitacji, jeżeli oczekuje się, że leczenie lub rehabilitacja przywróci zdolność do pracy lub spowoduje, że zdolność do pracy zostanie zachowana.
 
 
Tym samym, jeżeli przedsiębiorca ubiega się w ZUS o świadczenie z ubezpieczeń społecznych np. zasiłek chorobowy, na obowiązek przedstawienia stanów faktycznych mających wpływ na prawo lub wysokość świadczenia, a na żądanie ZUS również środków dowodowych. W przypadku świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia chorobowego, co do zasady, warunkiem nabycia prawa do nich jest podleganie temu ubezpieczeniu - art. 1 ust. 1 ustawy zasiłkowej. Przedsiębiorca może natomiast być objęty dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym tylko wówczas, gdy podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Podlegania obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym uzależnione jest natomiast od tego, czy przedsiębiorca faktycznie wykonuje pozarolniczą działalność gospodarczą.
W świetle powyższego można przyjąć, że ZUS może zażądać od przedsiębiorcy ubiegającego się o zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego dokumentów wskazujących na to, że faktycznie wykonywał on pozarolniczą działalność gospodarczą.