Ministerstwo Środowiska zaprosi do wyrażenia poglądów ministrów w tematach, które w Prezydencji uznaje za priorytety: ochronę klimatu na świecie i adaptację do zmian klimatu, oszczędzanie zasobów i podsumowanie działań w ochronie środowiska w ciągu ostatnich 20 lat. Będzie to doskonała okazja, aby zmierzyć się z wyzwaniami, które stoją przed nami w zakresie środowiskowym w Unii Europejskiej. Jest to jeden z ważniejszych obszarów w ramach współpracy państw członkowskich, gdzie wypracowywanie solidarnych postanowień jest kluczem w realizacji celów. W sposób bezpośredni przekłada się to na kluczową rolę tego spotkania w prezydencjalnym kalendarzu. Nieformalna Rada odbywa się raz w czasie każdej Prezydencji. - To jest ten moment kiedy możemy pokazać nasz potencjał, załatwić konkretne sprawy, które postrzegamy jako priorytetowe. Dlatego Nieformalne spotkanie ministrów środowiska z całej Europy jest dla nas tak ważne – powiedziała Joanna Maćkowiak – Pandera.

Gospodarzem Rady jest Andrzej Kraszewski, minister środowiska jako przewodniczący obrad. W spotkaniu będą uczestniczyli ministrowie ds. środowiska państw członkowskich UE, przedstawiciele Komisji Europejskiej – Komisarz ds. Środowiska (Janez Potočnik), Komisarz ds. Klimatu (Connie Hedegaard), ministrowie państw kandydujących do UE (Macedonia, Czarnogóra, Chorwacja) oraz państw Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu, przedstawiciele organizacji pozarządowych (EEB- European Environmental Bureau), biznesu (Business Europe), zaproszeni goście oraz eksperci krajowi.

Pierwszy dzień Nieformalnej Rady ds. Środowiska (11 lipca) zostanie poświęcony strategicznej dyskusji o polityce ochrony środowiska - na bazie podsumowania 6. Programu Działań na Rzecz Środowiska (6. EAP) oraz dyskusji o efektywnym wykorzystaniu zasobów.

Drugiego dnia (12 lipca) została zaplanowana debata na temat adaptacji Europy do zmian klimatu oraz przygotowania wspólnego stanowiska państw członkowskich UE podczas Konferencji Klimatycznej ONZ w Durbanie (RPA).

Tematy, które zostaną podjęte podczas Nieformalnej Rady ds. Środowiska:

Strategia działań UE w ochronie środowiska do 2020 r.

- Najważniejsze wyzwania dla Unii Europejskiej w obszarze środowiska i wskazanie trzech najważniejszych z nich.

- W jakich obszarach dokonano największego postępu w ochronie środowiska w Europie i jakie czynniki zadecydowały o sukcesie?

- Jakie działania Unii Europejskiej w ochronie środowiska są najważniejsze w perspektywie do 2020 r.?

Efektywne wykorzystywanie zasobów

- W jakich obszarach istnieje największy potencjał wdrażania zasad efektywnego korzystania z zasobów i gdzie może przynieść najbardziej wymierne korzyści dla krajów członkowskich UE?

- Jaki powinien być kolejny krok Unii Europejskiej do wdrożenia efektywnego korzystania z zasobów?

- Jakie powinno być podejście do zarządzania efektywnym korzystaniem z zasobów na poziomie krajowym, tak aby zmobilizować podmioty prywatne (przedsiębiorstwa, konsumentów, społeczeństwa obywatelskiego, itd.), inne ministerstwa, władze regionalne i lokalne?

Jak skutecznie wdrażać krajowe strategie adaptacji do zmian klimatu?

- Rola władz regionalnych i lokalnych we wdrażaniu krajowych strategii zwiększania świadomości społecznej nt. adaptacji.

- Jakie są największe bariery skutecznej adaptacji do zmian klimatu? Jak je pokonywać?

- Jak integrować adaptację z politykami sektorowymi?

Europa liderem walki z globalnym ociepleniem – nasze oczekiwania wobec COP17/CMP7 w Durbanie

- Jak wypracować wspólne stanowisko państw członkowskich UE podczas Konferencji Klimatycznej ONZ (COP17/CMP7 UNFCCC) w Durbanie?