Nadzór budowlany dokonał kontroli budynku mieszkalnego. W jej wyniku stwierdzono, iż inwestor realizuje obiekt bez kierownika budowy. Sam dokonuje wpisów w dzienniku budowy. Organ nadzoru wstrzymał budowę na podstawie art. 50 ust. 1 i 3 Prawa budowlanego oraz nałożył obowiązek opracowania oceny technicznej wykonanych robót. Inwestor przedłożył ocenę, według której obiekt nie zagraża bezpieczeństwu. Jaką decyzję powinien wydać PINB? W jakiej formie należy nakazać ustanowienie kierownika budowy?

Obowiązek ustanowienia kierownika budowy może być nałożony w drodze decyzji wydanej na podstawie art. 51 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo budowlane.
Zgodnie z art. 51 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo budowlane, po wstrzymaniu robót budowlanych na podstawie art. 50 ust. 1, a przed upływem 2 miesięcy od dnia wydania postanowienia o wstrzymaniu robót, właściwy organ w drodze decyzji może m.in. nałożyć obowiązek wykonania w określonym terminie nie tylko określonych robót budowlanych, ale i określonych czynności - mających na celu doprowadzenia wykonywanych robót budowlanych do stanu zgodnego z prawem. Jak się wydaje w drodze tej właśnie decyzji należy na inwestora nałożyć obowiązek ustanowienia kierownika budowy. Inwestor dokona tego zawierając odpowiednią umowę z osobą posiadającą właściwe uprawnienia i informując o tym organy nadzoru budowlanego, załączając oświadczenie kierownika budowy o przejęciu obowiązków (art. 44 ust. 2 stosowany per analogiam). Jeżeli w określonym terminie inwestor nie wyznaczy kierownika budowy, stanowi to podstawę do wydania decyzji nakazującej co najmniej zaniechanie dalszych robót budowlanych (art. 51 ust. 3 pkt 2).