Zmiana w ustawie z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. 2016 r. poz. 1829) polega na dodaniu nowego punktu do wyliczenia zawartego w art. 103 powyższej ustawy. Są tam wymienione przykładowe formy wsparcia mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców ze strony państwa. Zgodnie z nową regulacją wszelkie projekty aktów normatywnych, dotyczące praw i obowiązków majątkowych przedsiębiorców oraz ich praw i obowiązków wobec organów administracji publicznej mają być teraz badane pod kątem ich wpływu na mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, a rezultat tych badań ma być obowiązkowym elementem uzasadnienia do projektu aktu normatywnego (np. w ramach Oceny Skutków Regulacji, obowiązkowo sporządzanej na podstawie Regulaminu pracy Rady Ministrów). Obowiązek ten będzie dotyczył projektów ustaw i rozporządzeń, z wyłączeniem tych, które nie dotyczą majątkowych praw i obowiązków przedsiębiorców lub praw i obowiązków przedsiębiorców wobec organów administracji publicznej.
Projekty aktów prawnych - od teraz z oceną wpływu na mikroprzedsiębiorców
W dniu 17 marca 2017 r. wchodzi w życie nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, która wprowadza obowiązek badania niektórych projektów aktów prawnych pod kątem ich wpływu na mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa.
Ustawa z dnia 26 stycznia 2017 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. 2017 r. poz. 460) stanowi ponadto, że do projektów ustaw wniesionych do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej oraz projektów rozporządzeń skierowanych do uzgodnień, konsultacji publicznych lub opiniowania przed dniem jej wejścia w życie stosuje się przepisy dotychczasowe.
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2014 roku 99,8% ogółu przedsiębiorstw niefinansowych stanowiły mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, przy czym zdecydowanie największą grupą były zatrudniające do 9 osób mikroprzedsiębiorstwa (ponad 1,7 miliona przedsiębiorstw wobec 1,8 miliona przedsiębiorstw niefinansowych ogółem). "Można zatem z pewnością uznać, że sektor mikro, małych i średnich przedsiębiorstw jest kluczowy dla rozwoju polskiej gospodarki. Tymczasem, objęte są one tymi samymi regulacjami, co duże przedsiębiorstwa i korporacje. Zarówno poziom skomplikowania przepisów podatkowych, jak i nadmiar obowiązków administracyjno-formalnych oddziałuje na mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa w znacznie większym stopniu, niż na przedsiębiorstwa duże" - stwierdzili autorzy projektu omawianej nowelizacji.