Pytanie:
Inwestor zamierza wybudować wiatę (zadaszenie) nad istniejącymi dystrybutorami stacji paliw. Istniejąca stacja zlokalizowana jest na jednej z działek, natomiast dojazdy do niej znajdują się na trzech kolejnych działkach o oddzielnych numerach ewidencyjnych.
Czy decyzja o warunkach zabudowy, jak i projekt zagospodarowania terenu inwestycji może obejmować tylko teren lokalizacji wiaty (tzn. działkę na której projektuje się wiatę), czy też ma obejmować wszystkie działki łącznie z dojazdami?
Odpowiedź:
Zarówno decyzja o warunkach zabudowy jak i projekt zagospodarowania działki lub terenu powinny obejmować teren inwestycji tj. działkę, na której projektuje się wiatę.
Uzasadnienie:
Jak wynika z art. 64 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym – dalej u.p.z.p. przepis art. 54 u.p.z.p. stosuje się odpowiednio do decyzji o warunkach zabudowy. Zgodnie z art. 54 w zw. z art. 64 ust. 1 u.p.z.p. decyzja o warunkach zabudowy określa: rodzaj inwestycji; warunki i szczegółowe zasady zagospodarowania terenu oraz jego zabudowy wynikające z przepisów odrębnych oraz linie rozgraniczające teren inwestycji, wyznaczone na mapie w odpowiedniej skali.
Teren inwestycji wyznaczony przez linie rozgraniczające, określony w decyzji o warunkach zabudowy, odnosi się do działki budowlanej, na której ma być realizowana inwestycja. Decyzję o warunkach zabudowy dla określonego zamierzenia inwestycyjnego organ może wydać, jeżeli zamierzenie inwestycyjne spełnia kryteria, o których mowa w art. 61 ust. 1 pkt 1-5 u.p.z.p. Jednym z podstawowych warunków wydania decyzji o warunkach zabudowy jest dostęp terenu do drogi publicznej - zob. art. 61 ust. 1 pkt 2 u.p.z.p. Organ wydający decyzję o warunkach zabudowy ma obowiązek ustalić, czy teren inwestycji ma dostęp do drogi publicznej.
Z kolei, projekt zagospodarowania działki lub terenu, będący częścią projektu budowlanego, obejmuje określenie granic działki lub terenu, usytuowanie, obrys i układy istniejących i projektowanych obiektów budowlanych, sieci uzbrojenia terenu, sposób odprowadzania lub oczyszczania ścieków, układ komunikacyjny i układ zieleni, ze wskazaniem charakterystycznych elementów, wymiarów, rzędnych i wzajemnych odległości obiektów, w nawiązaniu do istniejącej i projektowanej zabudowy terenów sąsiednich – zob. art. 34 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane. Określenie granic działki lub terenu dotyczy działki budowlanej, na której ma być realizowana inwestycja.
Projekt zagospodarowania terenu powinien obejmować teren inwestycji
Inwestor zamierza wybudować wiatę nad istniejącymi dystrybutorami stacji paliw. Istniejąca stacja zlokalizowana jest na jednej z działek, natomiast dojazdy do niej znajdują się na trzech kolejnych działkach o oddzielnych numerach ewidencyjnych.