Projekt zakłada, że Prawo przedsiębiorców wraz z ustawą o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy oraz ustawą o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym wejdą w życie z dniem 1 września 2017 r.
Projekt nowego prawa dla przedsiębiorców jest już opublikowany
Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji został zamieszczony projekt ustawy Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo przedsiębiorców oraz niektóre inne ustawy z pakietu Konstytucji Biznesu.
Natomiast ustawa o Komisji Wspólnej Rządu i Przedsiębiorców oraz Rzeczniku Przedsiębiorców powinna wejść w życie z dniem 1 stycznia 2018 r. Da to organom władzy publicznej nieco więcej czasu na poczynienie wszelkich niezbędnych kroków do organizacyjnego, technicznego i funkcjonalnego przygotowania obu instytucji tworzonych wspomnianą ustawą.
Zdaniem autorów projektu, przyjęcie odrębnej ustawy wprowadzającej jest niezbędne, ponieważ w związku z planowanym uchyleniem ustawy z 2.07.2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. z 2016 r. poz. 1829, dalej: SDG) oraz uchwaleniem i wejściem w życie ustawy Prawo przedsiębiorców oraz innych ustaw z pakietu „Konstytucji Biznesu”, tj.: ustawy o Komisji Wspólnej Rządu i Przedsiębiorców oraz Rzeczniku Przedsiębiorców, ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy oraz ustawy o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym, przewidziane jest znowelizowanie wielu przepisów zawartych w licznych ustawach odrębnych, a także ustanowienie obszernych przepisów (regulacji) przejściowych i dostosowujących. W związku z dużą ilością ww. regulacji proponuje się zamieszczenie ich w odrębnej ustawie, tak aby zachować większą czytelność regulacji prawnej oraz by nie rozbudowywać nadmiernie ustawy PP o przepisy, które będą miały znaczenie jedynie czasowe lub wręcz jednorazowe.
W związku z faktem, że Prawo przedsiębiorców wprowadza szereg zasad rządzących postępowaniami dotyczącymi przedsiębiorców, które w pełniejszym niż dotąd zakresie gwarantują im ich prawa i wspomagają ich w prowadzonej działalności zasadnym jest, by obowiązywały one także w postępowaniach, które to zostały wszczęte i niezakończone przed dniem wejścia w życie Prawa przedsiębiorców. Jednocześnie, w odniesieniu do wniosków przedsiębiorców, o których mowa w art. 11 SDG, oraz wniosków o wydanie interpretacji indywidualnych, regulowanych przez art. 10-10a SDG, złożonych i nierozpatrzonych przed dniem wejścia w życie Prawa przedsiębiorców, proponuje się stosować przepisy wspominanych artykułów. Odmienne rozwiązanie mogłoby nastręczyć nadmiernych komplikacji, zarówno dla organów administracji, jak i samych przedsiębiorców, a także tworzyć niejasności w ramach procedury rozpatrywania wniosków.
Co do zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej, proponuje się wprowadzenie zasady, zgodnie z którą do zawieszonej przez przedsiębiorcę działalności gospodarczej na podstawie przepisów SDG stosuje się przepisy ustawy - Prawo przedsiębiorców. Rozwiązanie to jest korzystne ze względu na udogodnienia, które wprowadzane są w nowych przepisach w tym zakresie.
Na mocy Przepisów wprowadzających, zgody i licencje na wykonywanie działalności gospodarczej objętej reglamentacją, o czym stanowi SDG, ulegną zamianie w zezwolenia, o których mowa w Prawie przedsiębiorców. Koncesje, promesy koncesji, promesy zmiany koncesji, zezwolenia oraz wpisy do rejestru działalności regulowanej istniejące w chwili wejścia w życie ustawy - PP zachowują ważność bądź pozostają w mocy. Do postępowań w sprawach udzielenia, zmiany lub cofnięcia koncesji, promesy koncesji, zezwoleń, zgód i licencji, a także uzyskania lub odmowy wpisów do rejestru działalności regulowanej, wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie ustawy, stosować będzie się nadal przepisy dotychczasowe. W przypadku, gdyby w wyniku takich postępowań doszło jednak do udzielenia zgód lub licencji na wykonywanie działalności gospodarczej już po wejściu w życie Prawa przedsiębiorców, to z mocy prawa takie zgody bądź licencje ulegną przekształceniu w zezwolenia wraz z chwilą ich udzielenia.
Proponuje się, by omawiane Przepisy wprowadzające weszły w życie, z wyjątkami, z dniem 1 września 2017 r.