Odpowiedź: w przypadku nieudzielenia przez pracodawcę w okresie rozliczeniowym innego dnia wolnego od pracy w zamian za pracę, która była świadczona w niedzielę lub święto pracownikowi przysługuje za każdą godzinę takiej pracy tylko jeden dodatek za pracę w niedzielę lub święto (art. 1511 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.).
Uzasadnienie: zgodnie z art. 1511 § 1 k.p., dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia przysługuje za pracę wykonywaną:
1) w nocy,
2) w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,
3) w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.
Pracownikowi wykonującemu pracę w niedzielę pracodawca ma obowiązek zapewnić inny dzień wolny od pracy w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli (najpóźniej do końca okresu rozliczeniowego).
W przypadku braku możliwości udzielenia dnia wolnego od pracy do końca okresu rozliczeniowego pracownikowi przysługuje prawo do dodatku do wynagrodzenia. Należy jednak dodać, iż pracodawca udzielając dnia wolnego pracownikowi za pracę w niedziele i święta nie ma obowiązku wypłacania mu dodatkowego wynagrodzenia.
Pracownikowi pracującemu w niedziele przysługuje prawo do dodatku do wynagrodzenia, jeśli nie jest możliwe udzielenie mu dnia wolnego od pracy. W tej sytuacji pracownikowi przysługuje prawo do dodatku w wysokości 100% dodatku do wynagrodzenia jak za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w niedzielę. Dodatek przysługuje za każdą godzinę pracy w niedziele. Przedstawione stanowisko potwierdza Sąd Najwyższy, który stwierdził, iż w razie nieudzielenia przez pracodawcę w okresie rozliczeniowym innego dnia wolnego od pracy w zamian za pracę, która była świadczona w niedzielę lub święto pracownikowi przysługuje za każda godzinę takiej pracy tylko jeden dodatek przewidziany w art. 15111 § 2 i § 3 k.p. (uchwała SN z dnia 15 lutego 2006 r., II PZP 11/05, OSNP 2006, nr 11-12, poz. 170;).
Podsumowując, należy dodać, iż podjęciem przez SN wspomnianej wyżej uchwały zarówno PIP oraz Ministerstwo Pracy i Polityki Socjalnej stały na stanowisku, iż taka praca wymaga rekompensaty dwoma 100-proc. dodatkami – jednym z tytułu braku dnia wolnego w zamian za niedzielną pracę, a drugim za nadgodziny wynikające z przekroczenia średniotygodniowej normy czasu pracy. W chwili obecnej nie ma już takich wątpliwości.