Odpowiedź: za okres niezdolności do pracy wskutek choroby, który przypada w czasie urlopu macierzyńskiego i pobieranego z tego tytułu zasiłku macierzyńskiego, pracownikowi nie przysługuje zasiłek chorobowy. Jeżeli jednak okres takiej niezdolności do pracy wykracza poza okres urlopu macierzyńskiego, pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy za czas niezdolności do pracy wskutek choroby przypadający po zakończeniu urlopu.
Uzasadnienie: stosownie do art. 184 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) – dalej k.p., za czas urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego oraz urlopu rodzicielskiego przysługuje zasiłek macierzyński na zasadach i warunkach określonych odrębnymi przepisami. Tymi „odrębnymi przepisami” są przepisy ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r., poz. 159) – dalej u.ś.p. Z art. 29 ust. 1 pkt 1 u.ś.p. wynika, że jeżeli pracownica urodziła dziecko w czasie, w którym podlegała ubezpieczeniu chorobowemu bądź przebywała na urlopie wychowawczym, przysługuje jej z tego tytułu zasiłek macierzyński.
Pobieranie zasiłku macierzyńskiego – co wynika z art. 6 ust. 1 pkt 19 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r., poz. 1442 z późn. zm.) – dalej u.s.u.s. – stanowi tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Osoba pobierająca zasiłek macierzyński nie podlega jednak ubezpieczeniom chorobowemu i wypadkowemu, co z kolei wynika z art. 11 i art. 12 ust. 2a u.s.u.s. Okoliczność, iż pobierania zasiłku macierzyńskiego stanowi odrębny tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych sprawia jednocześnie, w okresie pobierania tego świadczenia pracownik nie podlega ubezpieczeniom społecznym z tytułu stosunku pracy. Zgodnie z art. 6 ust. 1 u.ś.p. zasadniczo warunkiem nabycia prawa do zasiłku chorobowego jest to, aby niezdolność do pracy wystąpiła w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego. Prowadzi to do wniosku, że skoro pracownik pobierający zasiłek macierzyński nie podlega ubezpieczeniu chorobowemu, to tym samym z tytułu niezdolności do pracy wskutek choroby, która przypada na ten okres, nie przysługuje mu prawo do zasiłku chorobowego. Jeżeli jednak okres niezdolności do pracy wskutek choroby wykracza poza okres urlopu macierzyńskiego, a więc przedmiotowa niezdolność przypada również na okres, w którym po zakończeniu urlopu macierzyńskiego pracownik ponownie zostaje objęty ubezpieczeniem chorobowym z tytułu stosunku pracy, za okres tej niezdolności do pracy wskutek choroby ma on prawo do zasiłku chorobowego. Nie jest przy tym wymagane, aby pracownik po zakończeniu urlopu macierzyńskiego świadczył pracę przez co najmniej 1 dzień.
Szukasz odpowiedzi na pytania z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych? Zajrzyj do Kompasu Księgowo-Kadrowego.