Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców (rzecznik MŚP) zgodnie z ustawą z tzw. pakietu Konstytucja Biznesu  jest powoływany przez Prezesa Rady Ministrów na wniosek ministra właściwego do spraw gospodarki. Pierwszym krokiem w tej procedurze są konsultacje kandydatury przedstawionej przez ministra z pięcioma reprezentatywnymi organizacjami pracodawców w rozumieniu ustawy o Radzie Dialogu Społecznego. Dlatego Związek Rzemiosła Polskiego, Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej, Konfederacja Lewiatan, Związek Pracodawców Business Centre Club oraz Związek Przedsiębiorców i Pracodawców zostały  poproszone o przedstawienie swojej opinii o pośle Abramowiczu. Jako kandydata wskazała go Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości.

Świetny polityk, ale niekoniecznie rzecznik

-  W tej kwestii jako reprezentatywna  organizacja pracodawców  po wewnętrznej dyskusji nie wystosujemy naszej opinii - mówi Arkadiusz Pączka, zastępca Dyrektora Generalnego 
Pracodawców RP.  - Mogę tylko powiedzieć, iż kluczowy aspekt na jaki wskazywali nasi członkowie to fakt, iż kandydatem jest aktualny polityk, poseł partii rządzącej. Nie mamy nic przeciwko osobie pana posła  - doceniamy jego działania w  obszarze sejmowo – legislacyjnym, ale apolityczność powinna być jednym z kluczowych elementów na to stanowisko - podkreśla Pączka. I przypomina, że ustawa o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców* też o tym mówi.

Tudna krytyka rządowych pomysłów

Jakie obawy mają Pracodawcy RP?  - O to, np. jak zachowa się rzecznik, który do niedawna był posłem w przypadku opinii do projektów rządowych, które będą np. niekorzystne dla przedsiębiorców np. aktualnych propozycji MF dot. leasingu. Będzie szereg kwestii w których oczekiwany będzie jego głos, a może okazać, iż go nie zabierze z uwagi na pewien element polityczności - tłumaczy Arkadiusz Pączka.

Z tego też względu organizacja będzie surowym recenzentem pracy całego urzędu Rzecznika  z silnym monitoringiem jego neutralności i tego do czego jest powołany czyli reprezentowania interesów przedsiębiorców na styku z administracją. 

O tym, że rzecznik MŚP nie może mieć jakichkolwiek związków z polityką przekonana jest też Federacja Przedsiębiorców Polskich. -  Najlepszym kandydatem byłby doświadczony prawnik – ponieważ rolą rzecznika będzie rozstrzyganie spornych kwestii prawnych pomiędzy przedsiębiorcami a administracją, często niejednoznacznych i skomplikowanych – podkreśla Marek Kowalski, przewodniczący FPP.

W ślad za resortem przedsiębiorczości

Ostatnio pomysł powołanie rzecznika praw podatnika (RPP) przedstawiła minister finansów prof. Teresa Czerwińska. Taka zmiana ma się znaleźć w projekcie ordynacji podatkowej. RPP ma monitorować i  analizować problemy związane z tworzeniem i stosowaniem prawa podatkowego. Dodatkowo ma on także proponować nowe rozwiązania ustawowe i opiniować projekty aktów normatywnych pod kątem ochrony praw podatnika. Tyle, że rzecznika praw podatnika też ma powoływać premier na wniosek ministra. Sytuacja więc się powtórzy.

- Słyszymy  o pomyśle powołania kolejnego rzecznika tym razem podatnika. Mam obawy podobne jak w przypadku rzecznika MŚP, że określimy wymagania na to stanowisko, zostanie przydzielony budżet,  powołane zostaną  departamenty, a rekomendowany będzie polityk - mówi Arkadiusz Pączka. 
--------------------------------------------------------------------------------

  * Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu.