Odpowiedź: pracodawca nie ma obowiązku uzyskania zgody pracownika na potrącanie należności alimentacyjnych. Pracodawca powinien poinformować pracownika na piśmie o potrąceniu należności alimentacyjnych, gdyż stanowi to zmianę dotychczasowych warunków zatrudnienia.
 
Uzasadnienie: przepis art. 91 § 1 ustawy dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) – dalej k.p. stanowi, iż należności inne niż wymienione w art. 87 § 1 i 7 mogą być potrącane z wynagrodzenia pracownika tylko za jego zgodą wyrażoną na piśmie. Z kolei, należności alimentacyjnych dotyczy art. 87 § 1 pkt 1 k.p.: z wynagrodzenia za pracę - po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych - podlegają potrąceniu tylko następujące należności  sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych.
Dopuszczalność dokonywania przez pracodawcę potrąceń z wynagrodzenia za pracę, ustanowiona w art. 87 § 1 i 7 k.p., stanowi wyjątek od zasady ochrony prawa do wynagrodzenia za pracę i samego wynagrodzenia. Potwierdza to treść art. 91 k.p., zgodnie z którym potrącenie innych należności wymaga zgody pracownika wyrażonej na piśmie.
Pracodawca powinien poinformować na piśmie pracownika, iż jego wynagrodzenie ulegnie zmniejszeniu w związku z dokonywanymi potrąceniami należności alimentacyjnych.
Zgodnie z art. 29 § 32 k.p. pracodawca informuje pracownika na piśmie o zmianie jego warunków zatrudnienia, o których mowa w § 3 pkt 1-4, o objęciu pracownika układem zbiorowym pracy, a także o zmianie układu zbiorowego pracy, którym pracownik jest objęty, niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 1 miesiąca od dnia wejścia w życie tych zmian, a w przypadku gdy rozwiązanie umowy o pracę miałoby nastąpić przed upływem tego terminu - nie później niż do dnia rozwiązania umowy. Poinformowanie pracownika o zmianie jego warunków zatrudnienia, o których mowa w § 3 pkt 1-4, może nastąpić przez pisemne wskazanie odpowiednich przepisów prawa pracy (art. 29 § 33 k.p.).