W latach 2008/2009 dostosowano do praktycznych potrzeb decydujące ustawy, takie jak prawo zamówień publicznych, ustawa ramowa o partnerstwie publiczno-prywatnym oraz ustawa o koncesjach na roboty budowlane i usługi, stwarzając tym samym, z legislacyjnego punktu widzenia, podstawę do praktycznego wdrażania modeli PPP. Należy liczyć się z tym, że początkowo opracowywanie modeli PPP będzie intensywniejsze w samorządach w związku z przygotowaniami do ogólnopolskich wyborów samorządowych jesienią 2010r. Jednakże do tej pory praktyczne doświadczenie w zakresie modeli PPP w Polsce jest równe zeru.
Kraj Związkowy Nadrenia Północna-Westfalia przy współpracy Grupy PTWP, wydawcy Miesięcznika Gospodarczego Nowy Przemysł organizują 22 - 23 września 2009 r. w Katowicach dwudniowy warsztat: "PPP w zakresie budownictwa wielokondygnacyjnego - porównanie systemów prawnych Niemiec i Polski". Spotkanie przygotowane zostanie specjalnie dla samorządów Województwa Śląskiego. Odbędzie się w Urzędzie Wojewódzkim w Sali Sejmu Śląskiego oraz Sali Marmurowej. Doświadczenie w wykorzystaniu modeli PPP w Nadrenii Północnej - Westfalii pokazało, że podczas wdrażania PPP rodzą się znaczne wątpliwości prawne oraz niepewność działania szczególnie w następujących obszarach:
- analiza przedsięwzięcia w celu określenia jego efektywności,
- tworzenie komparatora sektora publicznego (Public Sector Comparator),
- ocena ryzyka: wpływ projektów PPP na budżety publiczne oraz opracowywanie PPP w ramach obowiązującego prawa budżetowego,
- opracowanie referencyjnych projektów PPP jako podstawa prognozy rentowności,
- wpływ ustawodawstwa podatkowego na PPP i na odwrót - w szczególności ustawa o podatku VAT oraz kwestia porównania obciążeń podatkowych oraz odpowiedzialność podmiotu publicznego a odpowiedzialność podmiotu w ramach spółki handlowej,
- tworzenie instrumentu porównywania rentowności,
- przygotowanie i przeprowadzenie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, zgodnie z obowiązującymi normami prawnymi,
- opracowywanie umów.
- W celu wspierania PPP w Polsce, należy zminimalizować wymienione wyżej wątpliwości i niepewności poprzez transfer specjalistycznej wiedzy, opisy działań, standaryzację. Inicjatywa w ramach partnerstwa regionalnego, polegająca na zorganizowaniu dwudniowych warsztatów, powinna być pomocna w przekazywaniu specjalistycznej wiedzy. Sytuacja wyjściowa dla przekazywania specjalistycznej wiedzy jest korzystna, ponieważ doświadczenia z Niemiec w zakresie PPP są stosunkowo świeże, a leżące u podstaw systemy prawne szczególnie w zakresie prawa cywilnego i prawa handlowego, prawa administracyjnego oraz prawa samorządowego są ściśle ze sobą powiązane - mówi Christian Schnell, z kancelarii BSJP.
Celem warsztatu jest sporządzenie podstawowego projektu wzorcowego inwestycji w formule PPP w Polsce uwzględniając aktualną sytuację ustawową oraz doświadczenia z Nadrenii Północnej - Westfalii w zakresie projektów publicznych budownictwa lądowego w Unna (ratusz) i Kolonia (szkoła publiczna). Należy opracować pod względem prawnym, ekonomicznym i finansowo-technicznym podstawowy projekt wzorcowy inwestycji w publicznym sektorze budownictwa lądowego.
PPP w zakresie budownictwa wielokondygnacyjnego
Modele PPP były i są nadal słabo akceptowane w Polsce. Wspłpraca państwa lub samorządu z sektorem prywatnym bardzo ucierpiała w ostatnich latach wskutek licznych skandali korupcyjnych związanych z prywatyzacją. Działalność wielu organw nadzorczych utrudnia gminom rozwj innowacyjnych struktur inwestycji. Z drugiej strony sytuacja budżetowa w gminach staje się coraz bardziej napięta, rwnież w związku z zapotrzebowaniem na wspłfinansowanie projektw wykorzystujących środki pomocowe UE.