Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.
PYTANIE:
Pytanie dotyczy zamieszczania w zapisach decyzji treści „na warunkach operatu wodnoprawnego”.
Wydając pozwolenie wodnoprawne - czy to na wykonanie urządzeń wodnych, czy na szczególne korzystanie z wód - po sentencji „udzielam pozwolenia wodnoprawnego na piętrzenie wód rzeki X za pomocą istniejącego jazu betonowego, zlokalizowanego w km rzeki 00+000 do rzędnej 000 m n.p.m.” dodawałem zawsze dopisek „na warunkach określonych w operacie wodnoprawnym na (tu pełny tytuł opracowania), wykorzystanym przy wydawaniu niniejszej decyzji”. Oczywiście, poniżej był opis urządzeń wodnych bądź zamierzonego korzystania z wód. Ostatnio jednak RZGW, rozpatrując odwołanie od decyzji (utrzymana w mocy), wniosło uwagę, aby nie stosować w zapisach decyzji treści „na warunkach określonych w operacie wodnoprawnym, wykorzystanym przy wydawaniu niniejszej decyzji”, twierdząc, iż warunki wynikają z zapisów samej decyzji.
Czy RZGW ma rację?
Oczywiście cel, zakres oraz sposób korzystania z wód lub wykonania urządzeń ma być określony w decyzji, ale gdyby chcieć przenieść szczegółowo zapisy operatu do samej decyzji, to byłaby ona bardzo obszerna, a co za tym idzie - mniej czytelna. Przykładowo, w jednym z operatów był podany bardzo szczegółowy sposób dokonywania pomiarów zwierciadła wody w studniach (opis zajmował pół strony) więc w zapisach decyzji wpisano „Wykonywać pomiary położenia zwierciadła wody w studniach z częstotliwością i w sposób określony w pkt X operatu wodnoprawnego, wykorzystanego przy wydawaniu niniejszej decyzji”, zamiast podawać ten szczegółowy opis. Wydaje mi się, że powyższy zapis nie byłby możliwy, gdyby w decyzji nie było zapisu „na warunkach określonych w operacie wodnoprawnym, wykorzystanym przy wydawaniu niniejszej decyzji”.
ODPOWIEDŹ:
Stanowisko RZGW jest prawidłowe.
UZASADNIENIE:
Niezbędne elementy decyzji udzielającej pozwolenia wodnoprawnego zostały określone w art. 128 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 469) - dalej pr. wod. Na mocy tego przepisu, wszelkie wskazane w nim parametry, wymogi, obowiązki, uprawnienia itd. powinny w sposób wystarczająco precyzyjny zostać zawarte w treści decyzji administracyjnej, którą udzielone zostało pozwolenie wodnoprawne.
Operat wodnoprawny natomiast, zgodnie z art. 131 ust. 1 pkt 1 pr. wod., stanowi integralną część wniosku o wydanie pozwolenia wodnoprawnego. Jakkolwiek jest on środkiem dowodowym mającym moc opinii biegłych, to nie jest on dokumentem urzędowym, a wyłącznie środkiem dowodowym, na podstawie którego organ administracji wydaje pozwolenie wodnoprawne.
W przeciwieństwie do instrukcji gospodarowania wodą, operatu wodnoprawnego nie zatwierdza się w pozwoleniu wodnoprawnym. Mimo iż operat wodnoprawny jest niezbędnym załącznikiem do wniosku i stanowi podstawę do wydania pozwolenia wodnoprawnego, przepisy pr. wod. nie przewidują, by stawał się on częścią bądź wymaganym załącznikiem decyzji administracyjnej udzielającej pozwolenia. Wiążącymi tak dla strony, jak i dla organu kontrolnego są wyłącznie warunki określone w pozwoleniu wodnoprawnym. Wykonywanie uprawnień i obowiązków wynikających z pozwolenia wodnoprawnego dozwolone jest tylko w takim zakresie, na jaki wyraźnie wskazuje treść decyzji administracyjnej.
Równocześnie troska organu, by obszerność decyzji nie kolidowała z jej czytelnością, nie może prowadzić do tego, że nie zostaną w niej zawarte elementy istotne dla rozstrzygnięcia w sprawie.
Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.
Pozwolenie wodnoprawne musi zawierać określone elementy
Czy zamieszczanie w pozwoleniach wodnoprawnych odesłań do szczegółowych informacji zawartych w operacie wodnoprawnym jest prawidłową praktyką?