Minimalna kwota do wypłaty - w przypadku urlopu rodzicielskiego (60% podstawy) nie pozwala na dokonanie potrącenia składki grupowego ubezpieczenie pracowniczego. Nie ma możliwości wpłaty składki w kasie zakładu a nie potrącenie powoduje rozwiązanie umowy ubezpieczenia grupowego.
Czy można potrącić pracownicy składkę?
Odpowiedź: pracodawca może dokonać potrącenia składki na ubezpieczenie grupowe z przysługującego pracownicy zasiłku macierzyńskiego, o ile dysponuje jej pisemną zgodą na takie potrącenie.
Uzasadnienie: w przypadku dokonywania potrąceń z zasiłków nie stosuje się reguł przewidzianych w ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 z późn. zm.) – dalej k.p. obowiązujących w przypadku potrąceń z wynagrodzenia za pracę. Zasady dokonywania potrąceń z zasiłków, kolejność dokonywania potrąceń oraz granice potrąceń ustalać należy natomiast w oparciu o przepisy art. 139 i nast. ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r., poz. 748) – dalej u.e.r. Rodzaje należności podlegających potrąceniu bez zgody pracownika, po odliczeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczki i innych należności z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych, wymienione zostały w art. 139 ust. 1 u.e.r. i należą do nich m.in. świadczenia wypłacane w kwocie zaliczkowej, sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności alimentacyjnych, a także innych niż alimentacyjne oraz sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie należności alimentacyjnych. Przepis ten nie przewiduje natomiast możliwości dokonywania potrąceń składki na ubezpieczenie grupowe. Nie oznacza to jednak, że takie potrącenie jest niedopuszczalne – na zasadach dobrowolności ze strony pracownika. Warunkiem dopuszczalności dokonania takiego potrącenia jest pisemna zgoda pracownika.
W konsekwencji przyjąć należy, że jeśli pracodawca dokonuje potrącenia z zasiłku macierzyńskiego za zgodą pracownika, nie obowiązują w tym przypadku limity potrąceń.