Zgodnie z postanowieniami art. 89 ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz.U. z 2013 r., poz. 1232 z późn. zm.) wojewódzki inspektor ochrony środowiska, w terminie do dnia 30 kwietnia każdego roku, dokonuje oceny poziomów substancji w powietrzu w danej strefie za rok poprzedni oraz odrębnie dla każdej substancji dokonuje klasyfikacji stref.

Wyniki takiej oceny powinny dostarczać informacji umożliwiających podjęcie działań zmierzających do poprawy jakości powietrza. Jednym z nich może być ograniczenie działalności przez nowe podmioty mogące emitować do powietrza substancje lub związki wpływające na jego jakość w poszczególnych ocenianych strefach. Samo wprowadzenie tego typu ograniczeń nie koniecznie jest wystarczającym rozwiązaniem.

Dowiedz się więcej z książki
Prawo ochrony środowiska. Zagadnienia podstawowe
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł

 

Dlatego też w dotychczasowym stanie prawnym w art. 225 ust. 1 Prawa ochrony środowiska przewidywano, że „Na obszarze, na którym zostały przekroczone standardy jakości powietrza, wydanie pozwolenia na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza dla nowo budowanej instalacji lub zmienianej w sposób istotny jest możliwe, jeżeli zostanie zapewniona odpowiednia redukcja ilości wprowadzanych do powietrza gazów lub pyłów powodujących naruszenia tych standardów, wprowadzanych z innych instalacji usytuowanych na tym obszarze.” 
Więcej >>>