W tym zakresie zasadniczego znaczenia nabierają postanowienia art. 225 ust. 2 i 3 Prawa ochrony środowiska. W tym pierwszym przepisie określono bowiem, że przedmiotem postępowania kompensacyjnego mogą być inne instalacje wprowadzające do powietrza substancje, dla których standardy jakości powietrza zostały przekroczone.
W tym drugim wskazano natomiast, że postępowanie kompensacyjne może obejmować także redukcję ilości substancji wprowadzanych do powietrza z instalacji spalania paliw stałych eksploatowanych w ramach zwykłego korzystania ze środowiska (w obu tych przypadkach należy uwzględniać możliwość poszerzenia tego zakresu także na obszary innych gmin znajdujących się w sąsiedztwie).
O ile jednak możliwość przeprowadzenia postępowania kompensacyjnego z udziałem użytkowników innych instalacji występowało już w dotychczasowym stanie prawnym i jest stosunkowo proste do ustalenia gdyż co do zasady ich użytkowanie będzie wymagało uzyskania pozwolenia emisyjnego albo dokonania zgłoszenia, to już możliwość przeprowadzenia postępowania kompensacyjnego z uwzględnieniem podmiotów emitujących do powietrza substancje, dla których standardy jakości powietrza zostały przekroczone, bez konieczności uzyskiwania pozwolenia albo dokonywania zgłoszenia nie będzie takie proste.Zgodnie bowiem z postanowieniami art. ust. 1 pkt 1 Prawa ochrony środowiska powszechne korzystanie ze środowiska przysługuje z mocy ustawy każdemu i obejmuje korzystanie ze środowiska, bez użycia instalacji, w celu zaspokojenia potrzeb osobistych oraz gospodarstwa domowego, w tym wypoczynku oraz uprawiania sportu, w zakresie wprowadzania do środowiska substancji lub energii. Zakres powszechnego korzystania jest więc bardzo szeroki. Z punktu widzenia postępowania kompensacyjnego należy zauważyć, że jego przedmiotem zgodnie z postanowieniami art. 225 ust. 2 Prawa ochrony środowiska mogą być objęte jedynie instalacje spalania paliw stałych.
Dowiedz się więcej z książki | |
Prawo ochrony środowiska. Zagadnienia podstawowe
|
Oznacza to, że jeżeli przedmiotem spalania nie są paliwa stałe (np. gaz lub olej opałowy), to już w założeniu nie mogą być one uwzględniane w postępowaniu kompensacyjnym. Tak samo będzie wówczas gdy przedmiotem spalania będą objęte co prawda paliwa stałe, ale będzie to następowało poza instalacją w rozumieniu art. 3 pkt 6 Prawa ochrony środowiska.
Więcej >>>