Według obecnie obowiązujących przepisów kodeksu pracy, podpisanie kolejnej umowy na czas określony traktuje się jak podpisanie umowy na czas nieokreślony, jeżeli pracodawca i pracownik zawarli wcześniej dwukrotnie umowę o pracę na czas określony na następujące po sobie okresy, a przerwa między rozwiązaniem poprzedniej a nawiązaniem kolejnej umowy o pracę nie przekroczyła jednego miesiąca. W praktyce pracodawcy często ten przepis próbują obchodzić poprzez: zawieranie wieloletnich umów o pracę na czas określony, ponowne zatrudnienie na umowę na czas określony po odczekaniu okresu dłuższego niż jeden miesiąc, zatrudnianie pracowników w powiązanych kapitałowo lub podporządkowanych danemu pracodawcy podmiotach lub też zatrudnianie na podstawie umów cywilnoprawnych, mimo, że pracownik świadczy faktycznie pracę na podstawie stosunku pracy.
Maksymalny okres trwania umowy terminowej
Poselski projekt zmian w kodeksie pracy przewiduje, że okres zatrudnienia pracownika na czas określony będzie mógł wynosić maksymalnie 24 miesiące. Podpisanie umowy o pracę po tym terminie będzie równoznaczne w skutkach prawnych z podpisaniem umowy na czas nieokreślony. Wyjątkowo układ zbiorowy pracy albo regulamin pracy będzie mógł określać inny niż wskazany wyżej termin obowiązywania umowy na czas określony, nie będzie on jednak mógł być dłuższy niż 36 miesięcy.
Projekt wyłącza z wliczania do łącznego czasu trwania umów terminowych umów o pracę na czas określony podpisanych w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy.
Wypowiedzenie umowy na czas określony
W myśl aktualnie obowiązujących przepisów kodeksu pracy, przy zawieraniu umowy o pracę na czas określony, dłuższy niż 6 miesięcy pracodawca i pracownik mogą przewidzieć dopuszczalność wcześniejszego rozwiązania tej umowy z dwutygodniowym wypowiedzeniem.
Projekt nowelizacji przewiduje, że okres wypowiedzenia umowy o pracę, zawartej na czas określony wyniesie:
- 2 tygodnie, jeżeli umowa o pracę na czas określony przekracza 12 miesięcy,
- 1 miesiąc, jeżeli umowa o pracę na czas określony przekracza 18 miesięcy.
Dopuszczalność wypowiedzenia umowy na czas określony ma obejmować zatem tylko umowy podpisane na okres przekraczający 12 miesięcy.
Projekt przewiduje również zmianę w przepisach dotyczących odszkodowania dla pracowników, którym wypowiedziano lub rozwiązano umowę o pracę niezgodnie z prawem. Wysokość górnej granicy odszkodowania z tego tytułu ma być podniesiona z 3 do 12 miesięcy.
Projekt trafi teraz do pierwszego czytania w Sejmie.