Jak wynika z przeprowadzonych przez KE badań, rynek gospodarowania odpadami i recyklingu to jeden najdynamiczniejszych sektorów gospodarki. Niestety potencjał gospodarki odpadami w krajach członkowskich wciąż nie został wykorzystany w pełni. Jak szacują eksperci KE dzięki zapewnieniu zgodności z polityką UE obroty tego sektora mogłyby wzrosnąć do 187 mld euro (w 2008 r. było to 145 mld euro, co stanowi około 1 proc. PKB UE). Poprawna gospodarka odpadami pozwoliłaby nie tylko na oszczędności rzędu 72 mld euro, ale stworzyłaby również dodatkowe miejsca pracy. W 2008 r. w sektorze gospodarki odpadami zatrudnionych było 2 mln osób, jak wskazują wyniki badania liczba ta mogłaby wzrosnąć nawet o 400 tys. nowych miejsc pracy.

W opinii Janeza Potočnika, komisarza ds. środowiska, badanie pokazało, że gospodarowanie odpadami i recykling mogą mieć znaczny wpływ na wzrost gospodarczy i tworzenie nowych miejsc pracy. Gdyby istniejące przepisy właściwie wdrożono, można by uniknąć kosztowych operacji oczyszczania, zanieczyszczeń i problemów zdrowotnych. Komisarz zwrócił również uwagę, że materiały z recyklingu są tańsze od nowych – a ponadto ograniczają emisję gazów cieplarnianych i zmniejszają uzależnienie od importu.

Niestety wiele państw członkowskich nie dostrzega znaczenia rynku gospodarowania odpadami i recyklingu. Składowanie jest tam dominującą metodą gospodarowania odpadami. Gospodarka UE zużywa 16 ton surowców na osobę na rok, z czego 6 ton stanowią odpady, z których połowa trafia na składowiska.

Problemem są również zbyt wysokie ceny unieszkodliwiania odpadów, które nie odzwierciedlają realnych kosztów. W takim przypadków wiele podmiotów nie decyduje się na ten krok. Co więcej, w wielu państwach członkowskich wciąż brakuje odpowiedniej infrastruktury do selektywnej zbiórki, recyklingu i ponownego wykorzystania odpadów. Kolejną przeszkodą jest brak systematycznych kontroli i mechanizmów egzekucyjnych oraz brak wiarygodnych danych o gospodarowaniu odpadami.

Zdaniem KE w państwach członkowskich należy przede wszystkim wzmocnić kontrole i monitoring odpadów. Pozwoli to na skuteczniejsze egzekwowanie zasady ,,zanieczyszczający płaci”

Karol Kozłowski

Źródło: www.ekologia.pl