Przyjęcie wszystkich czterech poprawek senackich zarekomendowały połączone sejmowe komisje ochrony środowiska i samorządu terytorialnego, które wcześniej zajmowały się poprawkami Senatu.
Ewa Wolak (PO), która przedstawiła stanowisko komisji powiedziała, że dwie zmiany zaproponowane przez Senat mają charakter redakcyjny, a dwie merytoryczny.
"Jedna z nich wyłącza spod reżimu ustawy o odpadach wydobywczych nadkład stanowiący mesę ziemną lub skalną, usuwany znad złoża w celu umożliwienia wydobycia kopaliny użytecznej, zwałowany na obszarze górniczym, o ile nie stanowi odpadu w rozumieniu przepisów ustawy o odpadach" - powiedziała.
Dodała, że kolejna poprawka ma zapewnić posiadaczom odpadów czas na dostosowanie prowadzonej przez nich działalności do zmieniającego się prawa.
Uchwalona pod koniec października nowelizacja ustawy o odpadach wydobywczych dostosowuje polskie przepisy do unijnych. Implementuje przepisy m.in. dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2006/21/WE z marca 2006 roku. Komisja Europejska w 2010 roku wystosowała pismo wzywające Polskę do prawidłowego wdrożenia dyrektywy, a w październiku 2011 roku wszczęła procedurę w tej sprawie.
Nowelizacja zmienia m.in. brzmienie definicji obiektów unieszkodliwiania odpadów wydobywczych, które mają być przeznaczone do składowania tych odpadów m.in. w formie stałej, ciekłej, w roztworze lub zawiesinie, z wyjątkiem wyrobisk górniczych.
Sprecyzowane zostały także cele i zakres programu gospodarowania odpadami wydobywczymi i zasady dotyczące funkcjonowania obiektów unieszkodliwiających odpady wydobywcze.
Nowelizacja przewiduje prowadzenie konsultacji społecznych na etapie postępowania dotyczącego wydania zezwolenia na prowadzenie "obiektu unieszkodliwiania obiektów wydobywczych". Konsultacje będą także przeprowadzane w przypadku zmiany zezwolenia.
mmu/ amac/