Pytanie:
Czy można dokonać powtórnego przeniesienia decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na rzecz innego podmiotu, jeśli już raz dokonano przeniesienia?
Wydano decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach i po jej uprawomocnieniu złożono wniosek o przeniesienie na rzecz innego podmiotu. Wydano decyzję o przeniesieniu na rzecz innego podmiotu. Oczywiście warunki przedsięwzięcia nie zmieniły się. Następnie znowu zmienił się podmiot, który chce prowadzić przedsięwzięcie.
Czy w tej sytuacji, kiedy nic się nie zmieniło w warunkach środowiskowych, można po raz kolejny dokonać przeniesienia decyzji na kolejny podmiot? Jak w tej sytuacji powinna wyglądać procedura? Kto powinien wyrazić zgodę na przeniesienie decyzji - podmiot, na który wydana była pierwotna decyzja, czy podmiot na który po raz pierwszy ją przeniesiono? Kto powinien złożyć oświadczenie o tym, że przyjmuje warunki zawarte w decyzji podlegającej przeniesieniu?
Odpowiedź:
Nie ma przeszkód do ponownego przeniesienia decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na kolejny podmiot.
Procedura takiego przeniesienia zasadniczo nie różni się od procedury, jaka została zastosowana przy pierwszym przeniesieniu decyzji. Zgodę na przeniesienie wyraża aktualny posiadacz decyzji, czyli podmiot, na który została ona przeniesiona po raz pierwszy. Oświadczenie o przyjęciu warunków w decyzji składa oczywiście podmiot, na rzecz którego decyzja ma byś przeniesiona.
Uzasadnienie:
Przeniesienie decyzji środowiskowej reguluje art. 72a ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1235, z późn. zm.). Nie ma przeciwskazań do powtórnego przeniesienia decyzji środowiskowej. Przepis ten należy stosować na zasadzie analogii. Pierwotny adresat decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach nie jest już uprawniony do dysponowania decyzją i nie powinien być uwzględniany w procedurze ponownego jej przeniesienia.
Ponowne przeniesienie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach jest możliwe
Procedura takiego przeniesienia zasadniczo nie różni się od procedury, jaka została zastosowana przy pierwszym przeniesieniu decyzji. Zgodę na przeniesienie wyraża aktualny posiadacz decyzji, czyli podmiot, na który została ona przeniesiona po raz pierwszy.