Budowa Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni zakończyła się w marcu.
Władze Gdyni uważają, że jest to największa inwestycja tego typu w Polsce. Swoją siedzibę w parku mają głównie firmy tworzące nowoczesne technologie, zwłaszcza w dziedzinie biotechnologii i ochrony środowiska, informatyki, elektroniki i telekomunikacji, inżynierii, innowacji społecznych oraz nowoczesnego wzornictwa.
Uczestniczący w uroczystości były premier Jerzy Buzek określił park "Polską Doliną Krzemową". Jego zdaniem, "takie miejsca są szansą na rozwój polskiej gospodarki". "My musimy szybko starać się tworzyć taką prawdziwie innowacyjną gospodarkę, bo tylko taka daje nam przewagę konkurencyjną na rynkach europejskich i światowych, a dzięki przewadze konkurencyjnej możemy mieć większy wzrost gospodarczy i tworzyć miejsca pracy" - tłumaczył Buzek.
Pomorski Park Naukowo-Technologiczny w Gdyni ma 76 tys. m kw. powierzchni, z czego laboratoria i prototypownie zajmują ponad 2 tys. m kw.
Na jego terenie znajdują się Regionalny Ośrodek Informacji Patentowej oraz Dział Innowacji Społecznych i Centrum Designu. Park posiada też największą w kraju bazę sal konferencyjnych (12 sal na 960 osób). Ok. 20 proc. powierzchni parku przeznaczono m.in. na restauracje, banki i centra konsultingowe, które będą musiały zapłacić wyższy czynsz niż firmy innowacyjne.
Pomorski Park Naukowo-Technologiczny w Gdyni powstał w 2001 roku. Do tej pory swoje siedziby miało tam ok. 100 przedsiębiorstw. Rozbudowa rozpoczęła się jesienią 2010 r. i kosztowała ok. 208 mln zł, z czego ok. 137 mln zł to środki pozyskane z funduszy Unii Europejskiej. Pozostałą część sfinansowała Gdynia. Rozbudowa parku jest największą w mieście, po budowie Trasie Kwiatkowskiego, inwestycją dofinansowaną z funduszy unijnych. Obecnie park ma sześciokrotnie większą powierzchnię, niż miał przed rozbudową.