Zasady i stawki wsparcia dla producentów chryzantem, którzy z powodu zamknięcia cmentarzy nie sprzedali kwiatów, określa rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 2 listopada 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz.U. poz. 1932), które weszło w życie od razu z dniem publikacji, czyli 2 listopada.
Wynika z niego, że pomoc finansowa z Agencji udzielana będzie posiadaczowi co najmniej:
- 50 sztuk chryzantem doniczkowych w fazie pełnej dojrzałości przeznaczonych do sprzedaży według stanu na dzień złożenia wniosku lub
- 200 sztuk chryzantem ciętych w fazie pełnej dojrzałości przeznaczonych do sprzedaży według stanu na dzień złożenia wniosku,
będącemu mikroprzedsiębiorstwem, małym albo średnim przedsiębiorstwem, któremu zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi epidemią COVID-19.
Czytaj też: Od fryzjera do dewelopera – koronawirus znowu pozwala omijać prawo budowlane >
Pomoc będzie przyznawana na wniosek posiadacza chryzantem złożony do kierownika biura powiatowego Agencji właściwego ze względu na miejsce przechowywania zgłoszonych chryzantem, na formularzu udostępnionym przez Agencję. Termin na jego złożenie upływa w dniu 6 listopada. Rozporządzenie określa dane, które w takim wniosku muszą się znaleźć.
Agencja ogłosi na swojej stronie internetowej informację o możliwości odbioru chryzantem przez organizacje pozarządowe, jednostki samorządu terytorialnego lub inne instytucje publiczne. W specjalnym zgłoszeniu podmioty te wskażą liczbę chryzantem, które zamierzają odebrać. Na odbiór kwiatów będą miały czas do dnia 16 listopada 2020 r. Po tym terminie pozostałe kwiaty posiadacz chryzantem, który chce otrzymać pomoc, musi oddać je jako bioodpady podmiotowi wskazanemu przez Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa na jego stronie internetowej. Podmiot ten potwierdzi liczbę chryzantem przyjętych jako bioodpady.
Potwierdzenia o liczbie kwiatów oddanych organizacjom pozarządowym, samorządom i innym jednostkom oraz oddanych jako bioodpady wnioskujący o pomoc składa do kierownika biura powiatowego Agencji, w terminie do dnia 30 listopada 2020 r. Dopiero na podstawie danych z tych potwierdzeń, czyli iloczynu kwiatów oddanych we wszystkie miejsca i stawki pomocy, wyliczona zostanie kwota rekompensaty.
Posiadacze niesprzedanych chryzantem mogą liczyć na pomoc w wysokości:
- 20 zł za sztukę chryzantemy doniczkowej
- 3 zł za sztukę chryzantemy ciętej.
Pieniądze mają zostać wypłacone do końca roku.