Czy w oparciu o art. 2 u.w.l. należy wydać dla każdego samodzielnego lokalu mieszkalnego osobne zaświadczenie i za każde pobrać opłatę skarbową w wysokości 17 zł?

Czy ewentualnie dopuszcza się wydanie jednego zaświadczenia dla 160 lokali, ale opłatę skarbową należy naliczyć w wysokości 2.720 zł (160 mieszkań x 17 zł)?

Odpowiedź

Niezależnie od tego, że deweloper wystąpił o wydanie zaświadczenia o samodzielności 160 lokali mieszkalnych, organ powinien wydać dla każdego lokalu osobne zaświadczenie i za każde pobrać opłatę skarbową.

Uzasadnienie

Pomimo że deweloper wystąpił o wydanie zaświadczenia o samodzielności 160 lokali mieszkalnych, należy wydać dla każdego lokalu osobne zaświadczenie i za każde pobrać opłatę skarbową. Z istoty uregulowań art. 2 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 z późn. zm.) - dalej u.w.l. wynika, że zaświadczenie powinno dotyczyć konkretnego lokalu mieszkalnego spełniającego określone parametry.

Zaświadczeniem bowiem starosta (prezydent miasta na prawach powiatu) stwierdza, że wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych jest samodzielnym lokalem mieszkalnym. Zresztą zaświadczenie o samodzielności lokalu jest konieczne do wyodrębnienia odrębnej własności lokalu i przeniesienia prawa na nabywcę. Tym bardziej zatem zaświadczenie powinno dotyczyć każdego lokalu osobno, ponieważ stanowić będą one odrębny przedmiot własności, a zaświadczenie w tym celu jest wydawane.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 z późn. zm.)