- Polskę i Północną Nadrenię Westfalię łączą wspólne interesy – oba kraje mają wysoki udział węgla w miksie energetycznym. – powiedział wicepremier Pawlak. – Chcemy, aby nasi specjaliści wspólnie pracowali nad czystszymi technologiami opartymi na węglu oraz szukali najtańszych i najbardziej efektywnych sposobów redukcji emisji – zaznaczył.
Przewodnicząca Bundesratu podkreśliła, że jest zwolenniczką wykorzystywania odnawialnych źródeł energii, jednak jej wprowadzanie musi odbywać się stopniowo. – W przejściowym okresie, podobnie jak Polska chcemy wciąż wykorzystywać bogactwo naturalne, jakim jest węgiel – dodała.
***
Północna Nadrenia Westfalia jest największym partnerem gospodarczym i handlowym Polski wśród niemieckich krajów związkowych. Saldo naszej wymiany handlowej w pierwszej połowie tego roku wyniosło już 1.460,6 mln euro. Ministerstwo Gospodarki od lat współpracuje z rządem Północnej Nadrenii Westfalii w obszarze energetyki i promocji. Aktualnie w PNW trwa tzw. Rok Polski, w ramach którego organizowane są seminaria promocyjne na temat Polski, wystawy, koncerty i spotkania z polskimi artystami.
Polska i Północna Nadrenia Westfalia razem dla czystszej energii węglowej
Kształt pakietu klimatycznego i przydział uprawnień do emisji gazw cieplarnianych były głwnym tematem spotkania wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka z przewodniczącą Bundesratu, premierem Płnocnej Nadrenii Westfalii Hannelore Kraft. Politycy rozmawiali o konieczności rozwoju niskoemisyjnych technologii bazujących na surowcach pochodzących z terenu UE.