"Ochrona powietrza w Polsce i poprawa jego jakości, w tym szczególnie w trakcie okresu grzewczego, to tematy będące w absolutnym centrum mojego zainteresowania" - powiedziała cytowana w piątkowym komunikacie wiceminister środowiska Beata Jaczewska. Dodała, że Polska przystąpiła do Koalicji, aby skorzystać z doświadczenia innych państw w walce z zanieczyszczeniami wynikającymi z uwalniania do atmosfery gazów cieplarnianych. Wiceminister zwróciła uwagę, że w Polsce czynnikami wpływającymi na złą jakość powietrza są m.in. smog czy szkodliwe dla zdrowia emisje z nielegalnego spalania odpadów. Dodała, że w naszym kraju nie rozwiązaliśmy także problemu ograniczenia emisji metanu z kopalń węgla.
Resort przypomniał, że Polska angażuje się w działania na rzecz poprawy jakości powietrza i realizuje programy mające na celu ograniczanie emisji. Jednym z nich jest uruchomiony w lutym program KAWKA, który ma wesprzeć inwestycje związane z poprawą jakości powietrza w polskich miastach.
Koalicja (Climate and Clean Air Coalition to Reduce Short-Lived Climate Pollutants – CCAC) powstała w lutym 2012 r. m.in. z inicjatywy USA oraz Programu Środowiskowego ONZ (UNEP). Celem inicjatywy jest wzmocnienie działań globalnych na rzecz redukcji emisji krótkotrwałych zanieczyszczeń powietrza (short-lived climate pollutants SLCPs), takich jak: metan, sadza oraz fluorowane węglowodory (HFC). Do zadań koalicji należy m.in. podnoszenie świadomości społecznej ws. tzw. krótkotrwałych zanieczyszczeń oraz wsparcie krajowych działań na rzecz redukcji szkodliwych substancji.
Europejskimi członkami Koalicji są m.in.: Komisja Europejska, Dania, Finlandia, Szwecja, Holandia, Niemcy, Austria, Francja, Włochy i Wielka Brytania.