Rezerwaty biosfery tworzone są w oparciu o Międzynarodowy Program „Człowiek i Biosfera” (Man and Biosphere - MAB), zapoczątkowany przez UNESCO w 1971 r. Jego celem jest wyznaczanie i ochrona reprezentatywnych dla poszczególnych regionów biogeograficznych obszarów obejmujących różnorodne naturalne i półnaturalne ekosystemy z unikalnymi zespołami roślin i zwierząt oraz ochrona zasobów genetycznych gatunków. Zadaniem programu jest także kreowanie zrównoważonych relacji pomiędzy działalnością człowieka i zasobami biosfery. Metodą realizacji tego zamierzenia jest tworzenie międzynarodowej Sieci Rezerwatów Biosfery. Obecnie obejmuje ona 580 takich obiektów w 114 krajach.

Podpisane przez Polskę, Białoruś i Ukrainę porozumienie ma na celu utworzenie i umożliwienie działalności Transgranicznego Rezerwatu Biosfery Polesie Zachodnie. Jego zadaniem jest także uregulowanie zakresu i zasad współpracy międzynarodowej na rzecz tego obszaru.

Polesie Zachodnie to tereny o unikatowych walorach przyrodniczych i krajobrazowych, położone po obu stronach Bugu i w dorzeczu górnej Prypeci. Jest to region nakładania się stref biogeograficznych: borealnej, kontynentalnej i atlantyckiej, wyróżniający się w skali całego kontynentu europejskiego znaczną różnorodnością biologiczną i specyficznymi warunkami wodnymi. Charakterystycznym elementem środowiska geograficznego tego obszaru są rozległe torfowiska i bezodpływowe naturalne jeziora.