Pytanie pochodzi z  programu Serwis Budowlany .

Pytanie
Mam problem z interpretacją art. 95 ustawy o gospodarce nieruchomościami, dotyczącego podziałów niezależnie od ustaleń planu miejscowego, a w przypadku braku planu niezależnie od decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Czytając to literalnie sprawa wydaje się jasna. Jednakże geodeci jak i jeden z prowadzących szkolenie podważył takie stwierdzenie. Uważają oni, ze tego artykułu można używać także w przypadku braku planu czy decyzji.
Jak należy interpretować art. 95 ustawy o gospodarce nieruchomościami?

Odpowiedź
Uniezależnienie podziału nieruchomości od ustaleń planu miejscowego skutkuje możliwością dokonywania podziału także w przypadku braku planu (choćby nawet istniał obowiązek sporządzenia planu miejscowego dla danego obszaru).

Uzasadnienie
Przepis art. 95 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami – dalej u.g.n., określa cele podziału nieruchomości niezależnie od kryteriów dopuszczalności zagospodarowania wydzielanych działek określonych w planie miejscowym albo w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu lub w decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego. Zasadą jest, iż podziału nieruchomości można dokonać wówczas, jeżeli jest on zgodny z ustaleniami planu miejscowego (art. 93 ust. 1 u.g.n.), a jeżeli nie ma takiego planu, to z zachowaniem procedury określonej w art. 94 u.g.n. Niezależnie od ustaleń planu miejscowego, podział nieruchomości może nastąpić jedynie na cele wskazane w art. 95 u.g.n.. Sformułowanie "niezależnie" należy rozumieć jako "mimo braku takiego planu lub mimo zawartych w nim postanowień, a nawet wbrew tym postanowieniom" – por. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 7 stycznia 2009 r., I OSK 1872/07, LEX nr 528052. Uniezależnienie podziału nieruchomości od ustaleń planu miejscowego skutkuje więc możliwością dokonywania podziału także w przypadku braku planu (choćby nawet istniał obowiązek sporządzenia planu miejscowego dla danego obszaru). Trzeba jednak mieć na uwadze, iż podział dokonywany na cele określone w art. 95u.g.n. może służyć wyłącznie tym celom. Wykluczone jest dokonywanie na podstawie art. 95 u.g.n. podziału także na inne cele i nie można w ramach procedury prowadzonej dla wydzielenia działek gruntu na cele wskazane w tym przepisie wydzielać dodatkowo działek, które tym celom nie służą (są np. wydzielane dla uniknięcia prowadzenia kolejnego postępowania podziałowego w celu wydzielania tych właśnie działek) – por. Ewa Bończak-Kucharczyk, Komentarz do art. 95 ustawy o gospodarce nieruchomościami, stan prawny: 28 lutego 2013 r., publ. LEX.

Pytanie pochodzi z  programu Serwis Budowlany .