Kto w opisanej sytuacji jest posiadaczem odpadu? Spółka wykonuje usługę przeładunku towarów masowych. Zdarza się, że podczas operacji przeładunkowych część materiału nie trafi do magazynu, ale rozsypie się na terenie wokół hali. Kto wówczas będzie zobowiązany zagospodarować powstały odpad: właściciel towaru, wykonujący usługę przeładunku czy właściciel terenu, na którym towar się rozsypał?
Odpowiedź:
Wytwórcą odpadu będzie firma, która dokonując usługę przeładunku spowodowała rozsypanie materiału wokół hali.
Uzasadnienie:
W myśl definicji wytwórcy odpadów określonej w art. 3 ust. 3 pkt 22 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 185, poz. 1243) - dalej u.o., jeżeli podczas przeładunku towarów następuje ich rozsypanie, a więc tym samym towary te nie będą nadawały się do użycia, to będziemy mieli do czynienia z odpadami, których wytwórcą będzie podmiot dokonujący przeładunku towarów (jego działanie spowodowało powstanie odpadów). Wytwórca odpadów to w myśl art. 3 ust. 2 pkt 13 u.o posiadacz odpadów i to on, zgodnie z art. 7 ust. 2 u.o. jest obowiązany w pierwszej kolejności do poddania ich odzyskowi, a jeżeli z przyczyn technologicznych jest on niemożliwy lub nie jest uzasadniony z przyczyn ekologicznych lub ekonomicznych, to powinien przekazać je do unieszkodliwienia w sposób zgodny z wymaganiami ochrony środowiska oraz planami gospodarki odpadami.
Podmiot dokonujący rozładunku jest wytwórcą powstałych w jego trakcie odpadów
Kto w opisanej sytuacji zobowiązany jest zagospodarować powstały odpad - właściciel towaru, wykonujący usługę przeładunku czy właściciel terenu, na którym towar się rozsypał?