Odpowiedź: po wniesieniu przedsiębiorstwa spółki cywilnej do innej spółki i zmianie wspólników należy wyznaczać dochód z uwzględnieniem nowej struktury udziałów.
Uzasadnienie: zgodnie z przepisami art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - dalej u.p.d.o.f., przychody m.in. z udziału w spółce niebędącej osobą prawną u każdego wspólnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku (udziału) oraz, co do zasady, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali podatkowej. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.
Oczywiście zasada ta dotyczy także:
1) rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat,
2) ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie spółki niebędącej osobą prawną (art. 8 ust. 2 u.p.d.o.f.).
Powyższe zasady mają zastosowanie również przy wyznaczaniu zaliczek na podatek dochodowy osób prowadzących działalność gospodarczą w ramach spółki cywilnej. W przypadku zmiany struktury udziałów w dochodach osiąganych w ramach takiej spółki od dnia takiej modyfikacji dochody wspólników należy wyznaczać z uwzględnienie nowej struktury udziałów w spółce cywilnej.
Więcej odpowiedzi na pytania z zakresu działalności gospodarczej i podatków znajdziesz w Kompasie Księgowo Kadrowym