Odpowiedź: pracownik pracując przez 7 godzin dziennie otrzyma takie same wynagrodzenie jak gdyby pracował 8 godzin dziennie.
Uzasadnienie: Trybunał Konstytucyjny wyrokiem z dnia 13 czerwca 2013 r. K 17/11 (Dz. U. poz. 791) stwierdził niezgodność z Konstytucją art. 15 ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721 z późn. zm.) – dalej u.r.z.n., w zakresie, w którym uzależnia stosowanie skróconych norm czasu pracy określonych w art. 15 ust. 2 u.r.z.n. od przedstawienia pracodawcy zaświadczenia o celowości stosowania tych norm.
Wyrok ten wchodzi w życie z dniem 9 lipca 2014 r.
Zmianie ulegnie zatem norma czasu pracy obowiązująca pracowników o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, którzy spełniają trzy poniższe warunki, tj.:
- nie są zatrudnieni przy pilnowaniu,
- nie przedstawili pracodawcy dotychczas zaświadczenia o celowości stosowania skróconych norm czasu pracy (art. 15 ust. 2a u.r.z.n.)
- nie przedstawili pracodawcy zgody na niestosowanie przepisów art. 15 ustawy (art. 16 u.r.z.n.).
W odniesieniu do tych osób będą miały zastosowanie normy czasu pracy określone w art. 15 ust. 2 u.r.z.n. (7-godzinna dobowa i 35-godzinna tygodniowa norma czasu pracy), a nie w art. 15 ust. 1 u.r.z.n. (8-godzinna dobowa i 40-godzinna tygodniowa norma czasu pracy).
Nie ulega natomiast zmianie wymiar czasu pracy. Jeżeli pracownik był zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy, to wyrok TK nie nakazuje wprowadzania modyfikacji w tym zakresie. Przy niezmienionym wymiarze czasu pracy ulegają zmianie normy czasu pracy. Należy zauważyć, że norma 7-godzinna określona w art. 15 ust. 2 u.r.z.n. jest normą dla pracownika pełnoetatowego a nie dla zatrudnionego na 7/8 etatu.
O ile w umowie o pracę musi być podany wymiar czasu pracy, to niekoniecznie muszą się w niej znajdować normy czasu pracy obowiązujące pracownika. Dane w tym zakresie mogą być zawarte w informacji o warunkach zatrudnienia. Dlatego, jeżeli pracodawca uwzględnił zapis o normach czasu pracy w umowie o pracę, to należy ją zmienić. W przeciwnym razie wystarczy przekazać pracownikowi zmienioną informację o warunkach zatrudnienia.
Zgodnie z art. 18 ust. 2 u.r.z.n. godzinowe stawki wynagrodzenia zasadniczego, odpowiadające osobistemu zaszeregowaniu lub zaszeregowaniu wykonywanej pracy, przy przejściu na normy czasu pracy, o których mowa w art. 15 u.r.z.n., ulegają podwyższeniu w stosunku, w jakim pozostaje dotychczasowy wymiar czasu pracy do tych norm. Zatem pracownik ten pracując przez 7 godzin dziennie otrzyma takie same wynagrodzenie jak gdyby pracował 8 godzin dziennie.