– Chcemy nie tylko zatrzymać w Polsce Wschodniej młodych i zdolnych ludzi, ale i przyciągnąć osoby, które wyjechały z makroregionu, jak również wszystkich tych, którzy szukają atrakcyjnego miejsca do lokowania biznesu – podkreślił wiceminister Adam Hamryszczak mówiąc o Platformach Startowych, kompleksowym programie wsparcia tworzenia i rozwoju młodych firm w Polsce Wschodniej.
Program wsparcia startupów realizowany jest w dwóch etapach.
Pierwszym krokiem był wybór parków naukowo-technologicznych, tzw. animatorów Platform. Są one odpowiedzialne za nabór i selekcję startupowych pomysłów oraz zapewnienie ich autorom dostosowanych do nich usług, mających na celu przygotowanie produktu do pierwszej sprzedaży na rynku (tzw. MVP) oraz opracowanie odpowiedniego modelu biznesowego, zweryfikowanego w toku prac nad pomysłem.
Osoby młode z całego kraju, ubiegające się o udział w programie wypełniają formularz, w którym opisują swój pomysł. Jeżeli podczas wstępnej weryfikacji zostanie on pozytywnie oceniony, kandydaci zostaną zaproszeni na spotkanie z doświadczonymi przedsiębiorcami i ekspertami. Przed nimi szczegółowo zaprezentują swój pomysł. Jeśli zakwalifikują się do Platform startowych, pierwszym krokiem będzie rejestracja w Polsce Wschodniej przedsiębiorstwa typu startup w formie spółki z o.o.
Następnie firma zostanie objęta kompleksową i profesjonalną opieką animatora. Pomoże on młodym ludziom rozwinąć i uszczegółowić ich pomysł na innowacyjny produkt oraz opracować model biznesowy dla startupu, który założą w Polsce Wschodniej.
Ogłoszony konkurs dotyczy drugiego etapu wsparcia. Skierowany jest do startupów uczestniczących w programie, posiadających gotowy do wejścia na rynek produkt oraz stworzony i zweryfikowany
rynkowo model biznesowy opracowany pod skrzydłami Platform startowych.
Od 22 czerwca br. do 21 lipca 2017 młode przedsiębiorstwa będą mogły starać się nawet o 800 tys. zł dotacji na rozpoczęcie działalności biznesowej i pierwszą sprzedaż. Do rozdysponowania jest w sumie 65,6 mln zł. Podczas wyboru projektów do dofinansowania brana będzie pod uwagę m.in. innowacyjność rozwiązania, które ma być wprowadzone na rynek. Aby startupy miały szansę na dofinansowanie ich produkty muszą być innowacyjne co najmniej w skali kraju. Ważna będzie tu opinia Platformy startowej, którą młody biznes otrzyma po zakończeniu I etapu. Dokument ten będzie musiał być załączony do wniosku o dofinansowanie.
Młodzi ludzie z całej Polski, którzy mają pomysł na innowacyjny biznes wciąż mogą zgłaszać się do
jednej z trzech Platform startowych:
- Hub of Talents – Białostocki Park Naukowo-Technologiczny (animator) wspólnie z Olsztyńskim Parkiem Naukowo-Technologicznego, Elbląskim Parkiem Technologicznym, Parkiem NaukowoTechnologicznym w Ełku, Parkiem Naukowo-Technologicznym Polska-Wschód w Suwałkach Sp. z o.o. oraz Parkiem Przemysłowym Łomża Sp. z o.o..
- TechnoparkBiznesHub – Kielecki Park Technologiczny (animator) we współpracy z Podkarpackim Parkiem Naukowo-Technologiczny oraz Inkubatorem Technologicznym w Stalowej Woli.
- Connect – Lubelski Park Naukowo-Technologiczny (animator) wspólnie z Regionalnym Parkiem Przemysłowym w Świdniku, Tarnobrzeskim Parkiem Przemysłowo-Technologicznym.
 
Szczegółowa oferta animatorów oraz formularz do programu znajdują się na stronie www.PlatformyStartowe.gov.pl. Swoje koncepcje mogą proponować zarówno pojedyncze osoby jak i zespoły z całej Polski. Ważne, aby pomysł nie był przedmiotem prowadzonej już działalności gospodarczej przez zgłaszających.